Naslovna Kultura „Štampujit“ u Nacionalnom registru nematerijalnog kulturnog nasleđa

„Štampujit“ u Nacionalnom registru nematerijalnog kulturnog nasleđa

604
0

U Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa upisano je šest elemenata „živog nasleđa“ Srbije, među kojima i vlaški vez nad vezovima – “štampujit”.

U Nacionalni registar, odlukom Nacionalnog komiteta za nematerijalno kulturno nasleđe, kojim je predsedavao Bora Dimitrijević, upisani su tradicionalni zanati i veštine: sarački, ćurčijski zanat, izrada veza „štampujit“, mavanje kumbara, sviranje na tamburici samici i plivanje za Bogojavljenski krst.

Sarački zanat obuhvata skup znanja i veština u vezi sa pripremom materijala i izradom predmeta od kože, prvenstveno za potrebe konjarstva, a ćurčijski se odnosi na preradu i obradu kože i izrade predmeta od krzna i kože.

Deo nacionalnog nematerijalnog kulturnog nasleđa je i jedinstvena tehnika veza „štampujit“ na području Negotinske Кrajine i priobalja Dunava kojim se najčešće ukrašava svečana ženska vlaška nošnja.

Očuvanje ovog raskošnog veza na crnom plišu bio je i deo projekta Etno mreže, koji je podržalo Ministarstvo za kulturu, a čiji je autor Dušanka Botunjac, akademska slikarka i primenjena umetnica, čuvar motiva Negotinske krajine, autentičnog vlaškog nasleđa koje promoviše i čuva od zaborava i kao član Umetničkog saveta, edukator, regionalni koordinator i dizajner Etno mreže.

Ona je, u saradnji s udruženjem “Misija Kreativa” iz Kladova, radila na dokumentovanju motiva i elemenata za zaštitu tehnike dekorativnog veza “štampujit”.

“Tokom projekta je dokumentovano stanje elementa, urađeni su razgovori sa aktivnim veziljama koje su upisane u registar Etno mreže, i uz video je pripremljena mapa reprezentativnih komada koji se izrađuju ovom tehnikom”, navodi Dušanka Botunjac.

U Nacionalni registar upisan je i običaj paljenja pokladnih vatri u Sirinićkoj župi u okviru praznovanja Belih poklada (Pročke) mavanje kumbare, plivanje za Bogojavljenski krst, običaj plivanja na otvorenim vodama, u rekama i jezerima, na dan Hristovog krštenja, koji su upisani kao elementi „živog nasleđa“ iz domena društvenih običaja i praksi.

Upisana je i izvođačka praksa sviranja na tamburicama/samicama, četvorožičnim dvoglasno štimovanim tamburama koje predstavljaju deo kulture srpskog dinarskog stanovništva doseljenog na prostor Srbije.