Izvršni odbor Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) na svom 209. zasedanju, održanom od 29. juna do 10. jula proglasio je područje Đerdapa za geopark.

Đerdap se upisom na listu UNESCO Global Geoparks priključio Svetskoj mreži geoparkova koju čini i Evropskoj mreži geoparkova, koja obuhvata 161 geopark iz 44 države sveta, ali i Evropske mreže koju čini 81 geopark iz 26 država Evrope.
Prvi geopark u Srbiji pokriva teritoriju od 1.330 metara kvadratnih, uključujući područje Nacionalnog parka Đerdap i drugih zaštićenih područja nacionalnog i lokalnog značaja.
Prostire se na delovima teritorija četiri opštine: Golubac, Majdanpek, Кladovo i Negotin. Geopark Đerdap karakteriše izuzetno geološko, kao i ostalo prirodno i kulturno-istorijsko nasleđe.
„Proglašenje područja Đerdapske klisure i njenog zaleđa – delova planinskih masiva Kučaj i Miroč, za prvo područje u Srbiji koje upisano na listu UNESKO Globalna mreža geoparkova, rezultat je višegodišnjeg rada i angažovanja državnih organa i stručnjaka“, navodi se u saopštenju Ministarstva zaštite životne sredine, koje je 2014. pokrenulo inicijativu za uspostavljanje geoparkova u Srbiji, a godinu dana kasnije apliciralo za upis na listu geoparkova.
Geopark Đerdap uspostavljen je na osnovu Sporazuma o saradnji između Ministarstva zaštite životne sredine, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, JP „Nacionalni park Đerdap“ i opština Golubac, Majdanpek, Kladovo i Negotin, kojim je predviđeno da Nacionalni park Đerdap bude nosilac aktivnosti Geoparka.
“Aktivnosti u geoparku su usmerene na upoznavanje šire javnosti o brojnim prirodnim i kulturnim vrednostima područja Đerdapa, kao i na razvoj turizma sa ciljem da se poboljša socijalni status lokalnog stanovništva, podstakne održivi ekonomski razvoj i unapredi zaštita prirodne i kulturne baštine”, navodi se u saopštenju Nacionalnog parka “Đerdap”.