U Prahovu je iz Dunava izvučen nemački rečni brod, potopljen septembra 1944. godine, prvi od 21 broda, koliko je planirano da ih u prvoj fazi bude izvađeno sa rečnog dna.
Ekipe angažovane na realizaciji projekta vađenja nemačkih brodova, potopljenih u operaciji „Dunavski vilenjak“ od 5. do 7. septembra 1944. izvadile su prvi nacistički rečni vojni brod koji je pripadao dunavskoj i crnomorskoj floti Krigsmarine.
“U narednim mesecima izvadićemo 21 brod koji se već 80 godina nalaze na dnu Dunava na plovnom putu kroz Srbiju. U narednoj fazi biće izvađeno oko 80 brodova”, objavio je Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Izvađeni brod sadrži i municiju i eksplozivna sredstva koja će, najavljuje ministar, detaljno biti kontrolisana.
“Svaki brod koji bude izvađen prolazi detaljnu kontrolu uz demontažu eksplozivnih sredstava koja su ostala u njima. To traje desetak dana. Na slikama prvog broda vidi se koliko je ostalo eksplozivnih sredstava na brodovima. Sve se to nalazilo u Dunavu osam decenija.”
Ministar Vesić, ministarka za evropske integracije Tanja Miščević i potpredsednik Evropske investicione banke Robert De Grut nedavno su, za projekat izvlačenja potopljenih lađa, potpisali Ugovor o grantu Okvira za investicije za Zapadni Balkan u vrednosti od 16 miliona evra nedavno su potpisali.
“Crvena armija je uklanjala neke od brodova kako bi oslobodila plovni put krajem 1944. godine a potom i u proleće 1945. godine kako bi pojedine brodove osposobila za plovidbu u svojoj rečnoj flotili koja im je bila potrebna za završetak rata. Od tada, skoro osam decenija ništa nije rađeno sa vađenjem nemačke nacističke rečne flote. Kada ovaj proces bude završen omogući ćemo javnosti da vidi deo potopljene nacističke flote koji već osam decenija otežava plovidbu na ovom delu Dunava”, objavio je ministar Vesić.