Besplatnu kontrolu plodnosti zemljišta u opštini Negotin subvencionišu i Ministarstvo poljoprivrede, ali i lokalna samouprava. Ova mera, podsećaju stručnjaci, osnovni je preduslov uspešne poljoprivredne proizvodnje u povrtarstvu, ratarstvu i voćarstvu.
Lokalna samouprava subvencioniše 10 besplatnih uzoraka zemljišta za poljoprivredne proizvođače sa teritorije opštine Negotin, dok resorno Ministarstvo poljoprivrede plaća po četiri uzorka zemljišta po registrovanom poljoprivrednom proizvođaču.
Poljoprivrednici koji se prijave za besplatnu analizu zemljišta dužni su da pribave iz nadležnih Uprava za trezor potvrdu o aktivnom statusu i strukturu biljne proizvodnje za 2021. godinu. Neophodno je i da se prijave u Poljoprivrednu savetodavnu i stručnu službu (PSSS) Negotin kako bi njihovi stručnjaci izašli na teren i uzeli uzorke.
„Svake godine se sa proizvodnih parcela iznese određena količina hranljivih materija, a njihova količina zavisi od biljne vrste koju gajimo, i visine prinosa. Samim tim te iznete elemente iz zemljišta je neophodno vratiti đubrenjem u odgovarajućim količinama. Samo na ovaj način ćemo održati hranljive elemente na određenom nivou i sačuvati plodnost i kvalitet zemljišta. Parcele koje imaju nizak sadržaj hranljivih materija u zemljištu sprečavaju gajene biljke da ispolje svoj genetski potencijal, dok povećan sadržaj pojedinih elemenata može vrlo štetno uticati na rast i razvoj gajenih biljaka“, kaže Vladimir Stanković, savetodavac za ruralni razvoj u PSSS Negotin.
Ova mera jedna je od najvažnijih za planiranje proizvodnje, jer na osnovu poznavanja sadržaja i oblika hranljivih elemenata u zemljištu kao i potreba pojedinih biljaka za tim elementima, mogu se dati preporuke za primenu odgovarajućih vrsta, formulacija i količina đubriva.
„Kako bi se u zemljište unela odgovarajuća količina hranljivih materija putem mineralnih i organskih đubriva neophodnih za normalan rast i razvoj gajenih biljaka, najpre moramo uzorkovati zemljište za agrohemijsku analizu kako bi se na taj način uvidelo kolika količina hraniva nedostaje gajenim biljkama. Bez agrohemijske analize zemljišta jednostavno je nemoguće odrediti količinu i formulaciju mineralnih i organskih hraniva koje je neophodno primeniti“, dodaje Stanković.
Iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Negotin podsećaju da je hemijska analiza zemljišta neophodna i zbog programa podsticaja jer pojedini, poput onih za podizanje novih voćnjaka, traže i uverenje o izvršenoj analizi zemljišta.
Sa druge strane, upravo analiza zemljišta ukazuje i kako na oranicama treba primeniti i u kom odnosu mineralna i organska đubriva, što ima i najznačajniji uticaj na visinu prinosa gajenih biljaka.