Naslovna Događaji U Negotinu promovisan roman “Zlokobna rukovet”

U Negotinu promovisan roman “Zlokobna rukovet”

871
0

U promotivnoj sali Narodne biblioteke “Dositej Novaković”  čitalačkoj publici predstavljen je roman “Zlokobna rukovet”, čiji je autor Ivan Stanković Zuckerow, književnik, slikar, ilustrator i grafički dizajner.

Ivan Stanković Zuckerow svoj prvi detektivski roman „Zlokobna rukovet“ smestio je u savremeni Negotin, rodni grad svoje majke Desanke Stanković  i grad svog detinjstva, i po uzoru na romane Agate Kristi čitaoce “uvukao” u priču.

Na 450 strana Stanković vodi znatiželjnike kroz istragu ubistva koja su se dogodila u vreme poznatog negotinskog muzičkog festivala, upoznaje ih sa zanimljivim likovima intrigantne prošlosti, a koju vodi detektiv – slikar Teodor Tot, koji će, nema sumnje, biti junak i narednih Stankovićevih ostvarenja.

„Hteo sam jedan pravi, onako staromodni, starovremenski krimić da napravim, smešten, naravno u naše vreme i to je određeni podžanr krimića, takozvani Whodunit krimić, gde imate određeni broj likova, neko od njih je ubica i glavni fazon je da morate biti pošteni prema čitaocu, pružiti mu sve moguće tragove na osnovu kojih bi mogao da zaključi i da pogodi ko je ubica, a da budete opet dovoljno vešti da on to ne pogodi do samog kraja. Ako to uspete postigli ste cilj“, kaže za NG Portal Ivan Stanković Zuckerow, autor romana.

Na književnom iščitavanju ovog dela koje je u promotivnoj sali Narodne biblioteke „Dositej Novaković“ znalački vodio Miloš Zlatković, posetioci su mogli da saznaju šta je to što autora vezuje za Negotin u koji i sad rado dolazi sa porodicom, kad god mu to obaveze dozvole.

„Od najranijeg detinjstva volim knjige jer sam u takvoj porodici rastao. Moja kućna biblioteka je bila ogromna, roditelji su mi čitali, stariji brat je čitao i onda je nekako prirodno bilo da i ja čitam, a naučio sam da čitam i pre polaska u školu. Upravo se u Negotinu rodila ta ljubav prema krimićima jer sam dolazeći kod bake i deke u njihovoj kućnoj biblioteci, našao između ostalih knjiga i komplet knjiga Agate Kristi. I onda sam svakog leta dolazio ovde, uvek po jednu – dve knjige pročitao i kada sam rešio da počnem time da se bavim profesionalno, nekako se taj žanr nametnuo sam po sebi.“

Dve su žene, veli Stanković, obeležile njegov život i on im se ovim romanom i odužuje. Jedna je njegova majka Desanka, druga supruga Jelena Trajanovski Stanković, književnica i slikarka koja će večeras, 27. septembra u Biblioteci od 19 časova, predstaviti svoju zbirku pesama „Snovi, snoviđenja i poneko doviđenja“ i zbirku priča „Priče iz predgrađa duše“.

„U životu svakog umetnika je obično tako, da ne kažem u životu pravog muškarca. Otuda naravno i posveta majci i zahvalnost supruzi. Bez majke ne bi bilo ni te ljubavi prema čitanju i prema krimićima koje je ona veoma volela, a bez supruge i njene podrške tokom nastajanja samog romana, svakog drugog vida pomoći koje supruga može da pruži, kao što sam napisao, taj roman bi verovatno bio započet, ostavljen negde „u fijoku“ sa ostalim započetim i nikad nezavršenim rukopisima, i tako bi verovatno bio i zaboravljen. Veliku pomoć i ulogu odigrala je činjenica da mi je supruga književnica tako da sam mogao i stručne savete da dobijam, i stručnu pomoć, kritiku i što sam naravno ja njoj pružao kod njenih knjiga, tako da se negde prilično zgodno i simpatično podudarilo da smo negde u razmaku od par meseci izdali, ona zbirku pesama i zbirku priča, a ja roman“, dodaje Ivan Stanković Zuckerow.