Naslovna Društvo U Negotinu održana premijera dokumentarnog filma “Tunelska pećina Zamna”

U Negotinu održana premijera dokumentarnog filma “Tunelska pećina Zamna”

602
0

U prepunoj galeriji Mokranjčeve rodne kuće u Negotinu premijerno je prikazan dokumentarni film “Tunelska pećina Zamna”, autora Danila Petrovića, predsednika Ekološkog udruženja “Badem”.

Ivica Trajković, direktor Muzeja Krajine i Danilo Petrović, autor filma

U okviru projekta “Tunelska pećina Zamna” koju Ekološko udruženje “Badem”  realizuje u saradnji sa više partnera, između ostalih i sa Muzejom Krajine, u galeriji Mokranjčeve rodne kuće sinoć je premijerno prikazan novi dokumentarni film mr Danila Petrovića, magistra zaštite životne sredine, profesora biologije i ekologa, nagrađivanog na brojnim festivalima koji su posvećeni valorizaciji turističkih potencijala i ekološkom filmu.

“Namera nam je bila da kroz petnaestominutni film “Tunelska pećina Zamna”, koji je titlovan i na engleskom jeziku, prikažemo zaštićeno područje na reci Zamna, koja je isklesala klisuru i tunelsku pećinu u koju ponire. Ovaj predeo predstavlja pribežište za mnoge biljne vrste koje su preživele ledeno doba, tako da je vegetacija specifična. Film takođe, proučava geološke karakteristike, biljne vrste i vegetaciju”, ističe Petrović.

Projekcijom ovog filma zaokružen je višeslojni projekat “Tunelska pećina Zamna” u koji su bili uključeni učenici OŠ “Pavle Ilić Veljko” u Prahovu i Radujevcu, korisnici usluga Udruženja za pomoć osobama sa invaliditetom “Duga”, ali i brojni drugi partneri sa zajedničkim ciljem da se probudi ekološka svest kod ljudi i prikažu lepote prirode.

Tunelska pećina Prerast u kanjonu Zamne je spomenik prirode i svrstana je u prvu kategoriju zaštićenog područja od međunarodnog i nacionalnog odnosno izuzetnog značaja.

“Ovaj jedinstven i jednostavan pećinski kanal dug je 155 metara, na ulazu je visok 18 i širok 10 metara, a izlazni otvor pećine ima visinu 10 i širinu 14 metara. U podu pećinskog kanala je rečno korito Zamne. Zbog dva velika otvora na tavanici, vigledi, pećina je čitavom dužinom pod dnevnom svetlošću, pa zbog njih tunel izgleda kao ogromna prerast odnosno kameni most. Na kraju prerasti, na ušću Dubašnice u Zamnu uzdiže se taj prelepi kameni luk koji je obrastao gustom šumom i zbog svoje lepote u narodu je poznat kao Rajska prerast.  Lokalni folklor smatra da je ovo mesto čarobna lokacija i da je to mesto gde se vodene vile približavaju posetiocima i zavode ih svojom lepotom i magičnim plesom”, dodaje Petrović.

Rad učenika prahovske škole

Projekcija novog dokumentarnog filma Danila Petrovića ulepšana je i likovnim radom posvećenim moruni i migratornim vrstama jesetri, kao i bogatstvu flore i faune Dunava koji su načinili učenici prahovske škole sa Dobricom Jović i Jelenom Radovanović, uz svesrdnu pomoć Marjančeta Beluškova.

Učenici ove škole, sa svojim područnim odeljenjem u Radujevcu su kroz ovaj projekat realizovali ekološke akcije čišćenja obala Dunava, radionice o ugroženim vrstama migratornih riba i reciklaži koju uz pomoć prese koja je izrađena u okviru projekta “Tunelska pećina Zamna” stiču i na očiglednim primerima prve pojmove o reciklaži.

“U realizaciji projekta značajnu podršku su dali i naši partneri: Turistička organizacija opštine Negotin, Osnovna škola „Pavle Ilić Veljko“ u Prahovu sa područnim odeljenjem u Radujevcu, “Eliksir” Prahovo, Udruženje OSI “Duga”, “Muzej Krajine”, NG Portal, ali i medijski partneri TV Istok i TV Trans”,  dodao je Petrović.


Ovaj tekst nastao je u okviru projekta “Tunelska pećina Zamna” koju sufinansira Ministarstvo zaštite životne sredine. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.