Ekološko udruženje “Badem” u saradnji sa Fondacijom Eliksir organizovalo je tribinu “Duvanski dim ubija”, povodom 31. januara Nacionalnog dana bez duvanskog dima.
U Srbiji se danas obeležava Nаciоnаlni dаn bеz duvаnskog dima, a ovogodišnja kampanja sa sloganom „365 dаnа bеz duvаnа“ ima za cilj da se podigne svest o štetnosti pušenja, naročito kod mladih.
Upravo su sa tim ciljem Ekološko udruženje “Badem” i Fondacija Eliksir organizovali tribinu posvećenu učenicima “Duvanski dim ubija” o čemu je govorio mr Danilo Petrović, predsednik “Badema”.
“Utvrđeno je da duvan ima jako velike posledice na pušače, pa prema nekim najnovijim podacima Ministarstva zdravlja Srbije, negde od 40.000 do 50.000 ljudi godišnje umire od posledica duvanskog dima. Nažalost, pored pušača su veoma ugroženi i nepušači, pogotovu u zatvorenom prostoru. Ako nepušač boravi u zatvorenom prostoru gde se pušači inhaliraju duvanski dimom, za sat vremena oni kao da popuše sedam cigareta”, navodi mr Danilo Petrović.
Više od 40 odsto populacije u Srbiji su pušači. Među njima je više žena, navodi statistika, a duvan nije stran ni osnovcima, koji, potvrđuju najnovija istraživanja, sve češće posežu za duvanom, pa i elektronskim cigaretama.
“Svi organi su ugroženi duvanskim dimom jer u njemu ima različitih otrova koji štetno deluju na mozak, pa ako idemo od glave naniže, na usnu duplju, žlezde, srce, pluća i tako dalje, pa o posledicama treba jako puno obaveštavati narod, a pogotovu mlade preko nastave u školama, ili na ovakvim tribinama, emisijama na televizijama, u štampi”, dodaje Petrović.
On podseća da je zavisnost od duvana prepoznata u međunarodnoj klasifikaciji bolesti i da je proces odvikanja za svakog je drugačiji. Zabluda je, dodaje Danilo Petrović, da se prelaskom na elektronske cigarete, čovek može odviknuti od duvana.
“Duvanska industrija, naravno, ima jako veliki profit od prodaje duvana jer su akcize velike. Ne postoji nijedna zemlja Evrope u kojoj bi duvanska industrija bila zakonom obavezana da određena sredstva koje dobije prodajom cigareta izdvaja za lečenje onih koji su oboleli zbog duvanskog dima. Zabluda je i da elektronske cigarete nisu štetne, jer se u punjače elektronskih cigareta dodaju razne hemikalije koje su često i štetnije od duvanskog dima”, kaže mr Danilo Petrović.