Naslovna Događaji Susret Negotinaca i Krfljana na Zadužbinskoj večeri

Susret Negotinaca i Krfljana na Zadužbinskoj večeri

329
0

U negotinskom Domu kulture „Stevan Mokranjac“ sinoć je održano humanitarno Zadužbinsko veče na kome su prikupljana sredstva za izgradnju dečjeg omladinskog obrazovnog kampa čiju je izgradnju započela organizacija „Sveta Srbija“ na Krfu.

Mešoviti horovi „Moraitika Belkanto“ i „Spiros Samaras“ sa Krfa

Tople talase mediteranske ljubavi u hladno novembarsko negotinsko veče doneli su na sinoćnjoj Zadužbinskoj večeri članovi dva krfska hora „Moraitika Belkanto“ i „Spiros Samaras“.

Publika je toplo pozdravila Krfljane i zajedno sa njima pevala pesme Mikisa Teodorakisa, ali i poznate srpske numere u kojima je opevana istorijska veza dva naroda.

Zajednički program „U čast predaka za budućnost potomaka“ koji je za cilj imao prikupljanje sredstava za izgradnju dečijeg omladinskog obrazovnog kampa realizovali su Crkvena opština Neogtin, negotinski Dom kulture „Stevan Mokranjac“ kao domaćini, Pravoslavno sportsko udruženje „Sveti SRB i ja“ i Krfsko društvo grčko-srpskog prijateljstva.

Dečiji crkveni hor Hrama Svete Trojice

Koncert su sinoć svojim nastupom otvorili najmlađi, članovi Dečjeg crkvenog hora pri hramu Svete Trojice kojim rukovodi Magdalena Antić. Posetioci su bili u prilici da čuju kompozicije „Govori Gospode“, u pratnji profesora Dragana Daneskovića na gitari kao i delo „Agi Partene“, sa solistom Helenom Kovačević.

Crkveni hor Hrama Svete Trojice

Na sceni su bili i članovi hora hrama Svete Trojice kojim diriguje Svetlana Kravčenko. Na programu su bile kompozicije “ Hvalite ime gospodnje“ Arzumanova i „Mnogaja ljeta“, nepoznatog autora.

Hor „Sveti Nikolaj Srpski“ iz Nove Pazove

Publika je toplo pozdravila i goste, članove hora „Sveti Nikolaj Srpski“ iz Nove Pazove kojim je dirigovao prof. dr Milorad Marinković.

„Ovo sabranje danas je pečat u istorijskom, duhovnom i sveukupnom smislu dva naroda. Narodi koji kroz vreme dele istu misao kao neraskidivu nit, a to je misao o slobodi. Draga braćo i sestre to nije bilo kakva sloboda već ona koja u svojoj biti ima svoje celine ka Hristu, život i ljubav. U svakom komadu krfske zemlje videćete milosrđe naše braće u nedaći. Takvu slobodu su u proteklim vekovima naši narodi skupo platili“, rekao je na sinoćnjoj Zadužbinskoj večeri Marjan Kerčulj, negotinski protonamesnik.

protonamesnik Marjan Kerčulj

Zahvalnost za gostoprimstvo uputila je Negotincima na Zadužbinskom koncertu i Krfljanka Sofija Mardzuko izražavajući zahvalnost za gostoprimstvo i podsećajući na istorijske veze dva naroda.

„Mi već godinama organizujemo dolazak naših grčkih prijatelja. Otkad smo došli na ideju da sagradimo dečiji obrazovni kamp sva sredstva smo usmereli na upravo u tu priču. Sada se već tri godine bavimo isključivo prikupljanjem sredstava za dečiji kamp i sva sredstva idu u tom smeru. Kupili smo jedan hektar zemlje, 750 metara od mora u mestu Mesongi gde su bili logori šumadijske divizije. Baš na tom placu gde smo mi uzeli taj maslinjak, tu su boravili naši slavni preci iz šumadijske divizije“, počinje priču za NG Portal Željko Popović, osnivač Društva grčko-srpskog prijateljstva na Krfu.

Sofija Mardzuku i Željko Popović

Srpska zajednica na ovom grčkom ostrvu je mala, svega 70 Srba ima stalni boravak ali svi rade na čuvanju od zaborava svih događaja iz Prvog svetskog rata.

„Ja sam na Krfu od 1994. godine sa svojom suprugom. Upoznao sam gospodina Sortisa Mikalefa 2014. godine. On je tada bio predsednik skupštine grada i postali smo nerazdvojni prijatelji i na njegovu inicijativu osnovali Društvo grčko-srpskog prijateljstva. Mi pokušavamo da prenesemo duh Krfa, duh naših slavnih predaka u svaki kraj Srbija. Prošle godine smo stigli preko Banjaluke i Trebinja do Crne Gore, a evo ove godine nastavljamo sa koncertima širom naše prelepe Srbije. Naše društvo i „Sveta Srbija“ radimo na tome i pokušavamo da oživimo tu emociju. Ta emocija se malo gasila, moram da priznam. Mi smo nasledili neko prijateljstvo koje treba da prosledimo i predamo našim potomcima. Puno nam je srce kada vidimo ovakvu reakciju i ponovo zapalimo tu vatru ljubavi u našem i grčkom narodu“, kaže Željko Popović, osnivač Društva grčko-srpskog prijateljstva na Krfu.

Muzička tradicija je na Krfu, ističe on, prebogata. Na ostrvu živi samo 115.000 stanovnika a postoji i radi 69 amaterskih horova, 17 filharmonija, dve srednje muzičke škole i Jonska muzička akademija, koja je, kaže naš sagovornik jedna od jačih u svetu. Krfljani su zato najmuzikalniji deo Grčke pa im je i “jezik specifičan jer oni pevaju dok pričaju”.

Za sam kraj razgovora Željko Popović osnivač Društva grčko-srpskog prijateljstva na Krfu nas je podsetio:

„Sve vojske koje su došle na Krfu su za vjek vjekova htele da ostanu na Krfu, jedino je srpska vojska došla sa ciljem da što pre ode. Cilj izgradnje kampa i jeste da se naša deca druže sa mladim Krfljanima. Mi kao udruženje šaljemo dopise svakoj srednjoj školi na Krfu da posete muzej, srpsku kuću i mi često boravimo sa njima u tim susretima i govorimo im o istorijijskim događajima.“