U galeriji Mokranjčeve rodne kuće do 12.jula Negotinci će moći da pogledaju izložbu fotografija i dokumenata posvećenih veku uspostavljanja direktnih diplomatskih veza Srbije i Švedske.
Izložba sadrži eksponate iz arhivskih institucija i biblioteka u Srbiji i Švedskoj, ali i iz privatnih kolekcija, koje je sakupio i priredio istoričar i arhivista Duško Topalović iz Pedagoškog zavoda Švedske.
Ova obimna građa svedoči o toku razvoja istorijskih odnosa koje su Srbija i Švedska gradili od 1882. godine, kada ti odnosi zvanično počinju, do 1919. godine, kada je Kraljevina Srbija postala Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.
Na neki način ova izložba je, istakao je to i njen autor, vodeći publiku kroz sve aspekte i najznačajnije segmente ove istorijske građe, Duško Topalović, negotinsko-švedska, budući da je prva Srpkinja koja se doselila u Švedsku bila naše gore list, Draga Simić, Sikoljanka i Negotinka, udata Hultkvist.
“Uloga Sikoljanke i Negotinke Drage Simić Hultkvist, humaniste i borca za ženska prava, prve Srpkinje koja se doselila u Švedsku, je izuzetna, imajući u vidu, njen doprinos boljem upoznavanju i većem razumevanju srpskog i švedskog naroda, koji u svojoj dotadašnjoj istoriji nisu imali mnogo međusobnih dodira. Ova izložba koja govori i početku i razvoju diplomatskih odnosa Švedske i Srbije, predstavlja i veliki korak u upoznavanju života i rada naše sugrađanke Drage Simić, što je trebalo mnogo ranije učiniti”, rekao je Vladimir Veličković, predsednik opštine Negotin.
Izložbu je otvorio Jan Lundin, ambasador Kraljevina Švedske u Republici Srbiji koji je podsetio na vekovnu uspešnu saradnju dve zemlje, rekavši da Švedska podržava napore Srbije da uđe u Evropsku uniju.
“To je proces koji će potrajati nekoliko godina i mi želimo da podržimo Srbiju na tom putu i zato ulažemo u razne oblasti, poput životne sredine i pročišćavanje voda, policijsku reformu, pravosuđe, istraživačko novinarstvo i druge oblasti”, rekao je medijima ambasador Lundin.
Otvaranju ove izložbe predhodilo je intoniranje obe himne, srpske i švedske, koje je na trubi izveo David Surdanović, učenik Umetničke škole “Stevan Mokranjac”. U programu su učestvovale i naše etno grupe “Ajduci” i “Marinika” pod upravom Danijele Marković, koji su goste i Negotince podsetili na srpsku i vlašku muzičku tradiciju.
“Izložba je i rezultat naše saradnje sa Arhivom Jugoslavije i njenim dugogodišnjim direktorom Miladinom Miloševićem, i verujemo da će se ona, u zavisnosti od sredstava, nastaviti u širem obimu do kraja godine”, rekao je Nenad Vojinović, direktor Istorijskog arhiva Negotina.