U Beloj Crkvi je održan još jedan seminar namenjen nastavnicima i stručnim saradnicima osnovnih škola u kojima se realizuje nastava maternjeg jezika sa elementima nacionalne kulture.
Seminar „Prepoznatljivost naših narodnih kultura“, okupio je učesnike zainteresovane za unapređenje znanja i prakse u oblasti negovanja kulturne baštine nacionalnih manjina.
Seminar su organizovale predstavnice nacionalnih saveta češke, slovačke i vlaške nacionalne manjine, uz podršku predstavnice nacionalnog saveta makedonske nacionalne manjine. U ime Nacionalnog saveta Vlaha, realizaciji su doprinele mr Daniela Pejčić i mr Tatjana Dražilović, koje su naglasile značaj ovakvih događaja u obrazovanju i širem društvenom kontekstu.
„Utisci su uvek pozitivni. Svi učesnici odlaze zadovoljni i puni utisaka. Ovakvi seminari oplemenjuju i pružaju priliku za sticanje novih znanja. Prezentujemo planove i programe, udžbenike, ishode i nastavne jedinice koje mogu da se realizuju u korelaciji s drugim predmetima, što ih čini zanimljivim za sve učesnike. Takođe, delimo primere iz prakse koji su primenljivi na različitim nivoima nastave,” kaže mr Daniela Pejčić.
Učesnici su na seminaru razmatrali mogućnosti prilagođavanja nastavnih jedinica specifičnostima lokalnih zajednica, uz uvažavanje kulturnih i jezičkih osobenosti.
Predstavljeni su i primeri projekata koji integrišu elemente nacionalne kulture u redovnu nastavu, čime se učenicima pruža prilika da na kreativan način istraže sopstveni identitet i razvijaju osećaj pripadnosti zajednici.
„Simbolično, na Svetski dan tolerancije, uz nova saznanja, druženje i povezivanje, napravili smo korak više ka boljem razumevanju i prihvatanju različitosti i bogatog nasleđa koje svaka nacionalna manjina nosi”, dodaje mr Tatjana Dražilović.
Ovakav pristup, pokazalo se i u praksi, ne samo da obogaćuje obrazovni proces, već i podstiče toleranciju i razumevanje među učenicima različitog porekla.
“Predstavili smo naš digitalni udžbenik kao korak dalje u nastavi jezika sa elementima nacionalne kulture”, ističe dr Svetlana Zoltanj iz Nacionalnog saveta Slovaka.
Učesnici seminara pohvalili su i primere časova u kojima se kulturno nasleđe obrađuje kroz umetnost, književnost i tradicionalne običaje, jer takve aktivnosti, dodaju edukatori, ostavljaju snažan utisak na učenike i čine nastavu dinamičnijom i zanimljivijom.
Ovaj seminar je, inače, akreditovan i do sada je realizovan u više gradova i opština širom Srbije, uključujući one s višemanjinskim stanovništvom, čime se dodatno promovišu vrednosti tolerancije, suživota i međusobnog poštovanja i podiže svest o značaju očuvanja identiteta i bogate tradicije naroda koji čine kulturni mozaik Srbije.
Seminaru „Kum je kunoskută kultura la mulće fjelurj dje lumje“ s-a fakut în Bisărika Albă, pîntru însămnatu zăua đe tolerancije, a adunat daskălj karje învacă kopiji đe ljimba lu muma ši kultura.
La seminar s-a vuorbit đe planurj, programurj, đe projekturj ku karje kopiji maj bun puaćă s-ă învjecă đe njamu lor. Da ši s-a vuorbit kum puaće stăpînjija đe kultură să arje ljegătură ku literatura, ku ađeturlji.
Aša lukrare înbogăcăšće învăcămîntu da ši kopiji puaće maj bun sa să încăljagă întră ji. La seminar a fost daskălji djin Savjetu čehilor, slovaćilor, vlahilor ši makedonilor ši ku seminaru trăbuje sa să arîće kum puaće maj mult sa să păstrjază njamu ši tradicîja în drutvă unđe trăjesk multje fjelur đe lumje.
Seminaru a fost akreditujit, ši puaće sa să fakă în mulće orašurj ši opšćinj, da maj mult trabuje sa să fakă în lokurj unđe trăješće mulće fjelur đe lumje.
Ku aša seminarurj să dă îndămnare sa să fakă mulće fjelurj đe învăcat karje kuprinđe alće fjelurj đe kultură în învăcămînt.