Naslovna Društvo Prosvetni radnici u Negotinu održali javni čas u znak solidarnosti sa studentima

Prosvetni radnici u Negotinu održali javni čas u znak solidarnosti sa studentima

2201
0

Uz geslo “Neka počne sa mnom, nastavi sa tobom i završi sa nama” negotinski prosvetni radnici priredili su u centru grada javni čas.

Uz podsećanje da postoje lekcije koje ne mogu da se nauče u školskim klupama ili  u knjigama Darko Adamov, nastavnik istorije u OŠ “Hajduk Veljko“ u Štubiku  podsetio je da su  Srbiji kroz istoriju „skidali kapu“ zbog slobodarskog duha, koji su danas, svojim delovanjem, vratili – studenti.

“Kada smo već  mislili, priznajem da sam i ja to pomislio pre nekoliko meseci da je gotovo, da smo utonuli u učmalost i da ne može da se desi ništa što će nas  probuditi, pojavili su se ti tihi predavači, koji ne žele svoju promociju, koji ne žele da budu deo, niti su bili, ni ove prošle, ni ove sadašnje, a neće biti ni one buduće, barem većina njih, vlasti, koji ne žele udobne fotelje, ali ih srce boli kada su gledali svu onu decu koja su umirala u najgorim mukama ispod nadstrešnice, dok su nas vlasti ubeđivale da nadstrešnica nije rekonstruisana, da je kriv Josip Broz Tito ili ne znam ko. I to su stvari koje čovek više ne može da prećuti ako je čovek. Ti studenti, elitnih fakulteta, ustali su i osvetlili put”, rekao je Darko Adamov.

On je istakao da je poziv prosvetara da stoji uz svoje đake, ukazavši na značaj  moralne odgovornosti i pojedinca i društva, naročito u situacijama kao što je ova.

“Nije nam prijatno da deca nemaju časove i užasno nam je teška ta situacija, bez obzira šta ko mislio i šta govorio.  Mene su juče dve žene koje izuzetno poštujem pitale: “Darko, kaži nam pošteno, da li ti je žao što nemate časove i što deca gube sve to znanje”. Meni je došlo da ih zagrlim i izgljubim.  Da, ljudi, mnogo mi je žao i mnogo mi nedostaje i čas, i atmosfera na času, i ono dostojanstvo i ona lepota, ali sada postoji jedan drugi čas, koji drže studenti i koji, ako ga prećutimo, ako se vratimo u klupe, da svi sada nastavimo i idemo dalje mislite li da će biti bolje i da ćemo moći sutra da pogledamo sebe u oči i kažemo da smo bili sitne, male gnjide koje su ćutale kad je trebalo ustati, pokazati srce i dušu i sve ono za šta se borimo”, dodao je Adamov.

Ovim javnim časom, naglasio je Adamov, prosvetni radnici nastojali su da ukažu građanima, ali i prosvetnoj zajednici da je bunt opravdan i da je sadašnji trenutak čas koji đake uči, a ove starije podseća na vrednosti i na sam život.

Prisutnima se obratila i profesor filozofije Snežana Stepanović Andrejević koja je okupljenima čestitala “Dan našeg Svetog Simeona Mirotočivog,pravednog vladara i uzornog monaha i Svetitelja” podsetivši da se studenti u ime svih “na najlepši mogući način bore za to da počnemo da živimo u jednom zdravijem i pravednijem društvu”.

“Sva četiri zahteva studenata su svima dobro poznata jer su jasna, jer su precizna, jer vape : Hoćemo pravdu! Želimo pravedno društvo! Želimo pravedne institucije, želimo da važe  principi modernog demokratskog društva konačno uspostavljene nakon Francuske buržoaske revolucije, zahvaljujući ratnicima filozofima – Volteru, Rusou, Didrou, Monteskjeu i drugih- sloboda, jednakost,pravda! I zakoni isti za sve. Neka sudska,izvršna i zakonodavna vlast budu odvojene,kao što je to svuda u ostalim zemljama Evrope”, dodala je i naglasila: “ Studentske zahteve podržali su svi slojevi društva, sve branše, a među prvima prosvetni radnici. Prirodno, jer su ih upravo oni, njihovi prvi učitelji i nastavnici učili da se bore za pravednije društvo, da ne odustaju od svojih snova, da grade lepšu budućnost za sebe i svoju decu. Bilo bi licemerno samo pričati a ne delati, bilo bi nemoralno ne pokazati solidarnost i ne pridružiti im se u zajedničkom cilju – za pravednije društvo!”

U ime maturanata obratila se i Sara Vladović, maturantkinja Negotinske gimnazije koja je istakla da su protestima u Srbiji “ponovo probuđena osećanja kao što su ponos, saosećanje, požrtvovanost i zdrav razum”.

“Može se nadoknaditi svaki propušteni čas, semestar, školska godina, ali 15 života nikada neće biti nadoknađeni. Studenti traže pravdu i za te živote, a iz zbog sebe i svih nas koji učimo, jer ćemo imati poštene diplome i znanje i ne želimo da na našim budućim zasluženim mestima budu neki ljudi koji ta mesta nisu zaslužili  i ne gaje prave vrednosti. Nekome se, možda, čini da ne radimo mnogo, da ovo ne vodi nikuda da samo gubimo vreme, ali to apsolutno nije istina. Mi se zajedno zalažemo za prave vrednosti, za iskrenost, hrabrost i ljubav”, rekla je Sara Vladović.

Javni čas je završen protestnom šetnjom negotinskim ulicama.