Naslovna Kultura Promovisana publikacija o muzejskoj dokumentaciji “Mokranjčevih dana”

Promovisana publikacija o muzejskoj dokumentaciji “Mokranjčevih dana”

451
0

Muzej Krajine se predstavio novim izdanjem, knjigom “Muzejska dokumentacija festivala Mokranjčevi dani” Ivice Trajkovića, koja je promovisana sinoć kao jedan od festivalskih programa.

Publikacija „Muzejska dokumentacija festivala Mokranjčevi dani“ Ivice Trajkovića prikazuje značaj i stručnost vođenja dokumentacije u Muzeju Krajine kroz studiju slučaja. Kroz arhivske dokumente i fotografije, čitaoci mogu da prate razvoj festivala i njegovu ulogu u očuvanju muzičke kulture Srbije.

„Stalo nam je da ukažemo i na mesto Muzeja Krajine u organizaciji festivala od prvih dana, praktično sa idejom obnavljanja same kuće koja je realizovana 1964. nekako je logično bilo i pokretanje festivala koji je krenuo 1966. godine. U Muzeju Krajine se čuva bogata dokumentacija vezana, pre svega za prve godine festivala, ali i za ceo tog festivala. Znamo da je Dom kulture organizator, ali brojni prateći programi, kao i otvaranje festivala jesu u Muzeju Krajine, a cilj nam je da i sa svojim autorskim projektom i programom učestvujemo svake godine, a ove promocijom ove publikacije uz prateću izložbu sa presekom od samih osnivanja do današnjih dana, da vidimo kako je izgledao festival i u vizuelnom smislu i organizacionom“, kaže Ivica Trajković, autor knjige.

U prvom delu ove knjige opisan je život i delo Stevana Stojanovića Mokranjca, kao i istorijat njegove rodne kuće, koja je od ruinirane građevine kakva je bila 1934.  postala memorijalni muzej 1964. Drugi deo posvećen je bogatoj dokumentaciji festivala “Mokranjčevi dani”, koji se ove godine održava po 58. put.

„Ovakve publikacije su značajne jer to je istorijski izvor prvog reda, znači autentična dokumentacija koja se čuva u našim institucijama kulture, koja zavređuje publikovanje. Nije možda toliko zanimljiva za širu publiku, ali za stručnjake koji se bave ne samo lokalnom već i istorijom horske muzike, istorijom kulture u Srbiji, u drugoj polovini 20. i početkom 20. veka je izuzetno zanimljiva. Ovo je svakako doprinos da budući istraživači znaju šta se to čuva. Nije to značajno samo za istraživače već i za učesnike, da se vidi da njihov rad nije zaboravljen po završetku festivala, već da o tom sećanju neko brine, neguje dokumentaciju, čuva je adekvatno po svim propisima, a upravo to pokazuje ova knjiga“, kaže Jelica Ilić, istoričar  savetnik Narodnog muzeja u Zaječaru, recenzent ovog izdanja.

Promociju knjige uveličali su svojim nastupom Vesna Garabantin (violončelo) i Predrag Grujić (klavir), profesori u Umetničkoj školi „Stevan Mokranjac“ u Negotinu.

Svim posetiocima ovog događaja darivan je primerak knjige i magneti koji će biti deo ponude suvenirnice Muzeja Krajine.