Naslovna Kultura Promovisan 22. broj “Baštinika“

Promovisan 22. broj “Baštinika“

303
0

U Istorijskom arhivu u Negotinu promovisan je 22. broj “Baštinika”. Novo izdanje ovog godišnjaka predstavili su: Nenad Vojinović, direktor Arhiva, Nenad Pantić, urednik časopisa, kao i autori priloga Višeslav Živanović, publicista iz Kladova, dr Milorad Radusinović, istoričar, dr Vladimir Petrović, arheolog naučni savetnik Balkanološkog instituta SANU i Gordan Janjić, arheolog muzejski savetnik Muzeja Krajine.

Negotinski Istorijski arhiv više od dve decenije arhivsku građu predstavlja javnosti i kroz svoj časopis, godišnjak “Baštinik”, obiljem zanimljivih tema iz zavičajne istorije Negotinske i Timočke Krajine, ali i Srbije u celini.

Novi broj, 22. po redu, posle pauze koja je usledila zbog korona virusa, promovisan je u Istorijskom arhivu u prisustvu brojnih ljubitelja istorije kojima je predstavljen tek deo bogate građe ustanove koja se 72 godine bavi zaštitom arhivske građe i registraturskog materijala, koje čuva u svojim arhivskim fondovima i zbirkama.

“Časopis “Baštinik” je interesantan po mnogo čemu, obraćaju pažnju na estetsku stranu, a dobro je što se nije opredelio, recimo kao samo istorijski, nego donosi i mogućnost da se jedno šire područje obuhvati sa više strana, što nije slučaj kod mnogih časopisa”, kaže istoričar dr Milorad Radusinović, koji u novom broju “Baštinika” piše o tajnoj isporuci ruskog oružja Srbiji 1862. godine.

Publicista Višeslav Živanović, oglasio se prilozima “Otpora je bilo – istorija jedne fotografije” i “Ranjeni Kentaur”, značajnim istorijskim događajima u kladovskom kraju.

“Oba priloga su vezana za Drugi svetski rat i govore o ljudima i o tome da je otpora nemačkoj okupaciji bilo, iako nije bilo organizovanog, budući da se smatralo da je samo komunistički otpor bio otpor i ništa drugo. Bez obzira na to narod se sam organizovao, a u ovom slučaju je reč o odbrani naroda zbog odmazde zbog ubistva dva nemačka vojnika na području Petrovog sela, zbog koje je usledila nemačka akcija prikupljanja taoca za streljanje. Tema rada “Ranjeni Kentaur”je napad na nemački teretni brodski komvoj koga je vukao tegljač “Kentaur” u kanalu Tahmakija na području Đerdapa uz podršku engleske vojune misije, njegove posledice i reagovanja posle izvršenog napada”, kaže Višeslav Živanović.

Arheolog Gordan Janjić, muzejski savetnik negotinskog Muzeja Krajine piše o mlađem kamenom dobu u Negotinskoj krajini i na jednom mestu predstavlja nalazišta ovog perioda, sagledavajući život na ovom prostoru kroz interakcije sa susednim kulturama i njihovim nosiocima.

“Negotinska krajina predstavlja oblast u kojoj su zabeleženi tragovi života i sahranjivanja u mlađem kamenom dobu. Arheološkim istraživanjima, rekognosciranjima i slučajnim nalazima registrovano je 29 nalazišta koja pripadaju ovom hronološkom okviru. Svih 29 su višeslojna nalazišta”, ističe Gordan Janjić.

On je koautor rada, sa Ognjenom Mladenovićem o arheološkim rekognosciranjima desne obale Dunava od Kladova do Prahova, kao i rada “Dunavski limes u Gornjoj Meziji, lokalitet Ćetaće – Radujevac, na ušću Timoka u Dunav” sa dr Vladimirom Petrovićem.

“Ovaj lokalitet s obzirom na upečatljiv položaj nadomak ušća Timoka u Dunav, na rimskom Limesu, ali i naznake vrlo rane izgradnje, svakako pruža jedno od ključnih rešenja u smislu podrobnije naučne determinacije čitavog područja rimskih Akvi – Prahovo u vojnom, komunikacionom, ekonomskom, rudarskom i carinskom smislu”, kaže dr Vladimir Petrović, arheolog naučni savetnik Balkanološkog instituta SANU.

Novi broj godišnjaka Istorijskog arhiva u Negotinu sa stalnim rubrikama: Istoriografija, Arhivska građa, Prikazi i rasprave i Iz rada arhiva predstavili su i Nenad Pantić, urednik „Baštinika“, kao i izdavač,  Nenad Vojinović, direktor Arhiva i arhivski savetnik.