Naslovna Društvo Počela izgradnja prihvatilišta za pse

Počela izgradnja prihvatilišta za pse

3174
0

Na lokaciji kod Vašarišta, na oko 65 ari površine, počela je izgradnja prihvatilišta za napuštene pse. Radovi su povereni “Eliksir Kraftu”.

Prva faza izgradnje prihvatilišta na predviđenoj lokaciji je u toku,  podrazumeva izgradnju prostora za boravak pasa, bokseva i upravne zgrade. Ranije je postavljena ograda, urađena je električna i vodovodna instalacija, a trenutno se rade i poslovi vezani za vodovodnu i kanalizacionu mrežu.

“Prva faza podrazumeva i radove pod zemljom, vodovod i kanalizaciju na mestu gde će se do kraja nedelje staviti ploča, a preko ploče idu boksevi. Posle toga se postavljaju i kavezi koji se trenutno rade u “Eliksir Kraftu”. Ovaj deo radova zahteva i naše i radnike “Eliksira”, struja već postoji, postavljaju se odvodne cevi za vodovod i kanalizaciju na mestu gde će biti ploča”, kaže Marina Petrović, rukovodilac RJ “Zoohigijena“ JKP „Badnjevo“.

Radovi će, ukoliko vremenske prilike budu povoljne, biti završeni za najviše mesec i po. Projektom je, inače, predviđeno da u prvoj fazi prihvatilište ima kapacitet od 60 mesta.

„Nakon izgradnje celog objekta očekuje nas prihvatanje objekta od strane inspekcije. To je procedura  za koju ne možemo da predvidimo koliko će trajati jer sve to ima neki svoj rok da oni izađu na teren, sačine zapisnike i prihvate objekat“, pojašnjava dalju proceduru Marina Petrović.

Služba zoohigijene poverena je, odlukom odbornika, marta 2022. negotinskom komunalnom preduzeću, nakon što je prethodna, osnovana pre više od deset godina, ukinuta. Tokom 2023. usvojen je niz odluka vezanih za osnivanje “Zoohigijene”, ali i brojne izmene i dopune odluka o subvencijama komunalnom preduzeću.

Radovi na izgradnji prve faze prihvatilišta, povereni su „Eliksir Kraftu“, po javnoj nabavci, raspisanoj krajem prošle godine, nakon što je prva zbog tehničkih nedostataka obustavljena. Ugovor je potpisan 5. januara.

Problem napuštenih pasa i mačaka evidentan je u celoj Srbiji, a iako je napuštanje životinja zakonom zabranjeno nije poznato da li je iko odgovarao zbog toga što je svog kućnog ljubimca izbacio na ulicu.

Uz nedostatak, često sistemskih rešenja, postavlja se pitanje i odgovornog vlasništva, pa je neophodno veće angažovanje na edukaciji i informisanju vlasnika pasa o pravima i obavezama odnosno pravilnoj brizi, sterilizaciji i čipovanju.

Nažalost, sve su češća i maltretiranja i zlostavljanja životinja na često okrutan i nehuman način, ali i trovanja pasa i mačaka, kao što je to nedavno bio slučaj na Miloševskom putu, u kojima stradaju čak i vlasnički psi.

Prihvatilište će, očekuje se, programom kontrole uticati na smanjenje populacije napuštenih pasa, kojih, po nekim procenama ima i više od 300 na ovdašnjim ulicama, ali i smanjiti izdvajanja za kazne i penale iz opštinske kase po pitanju sudskih tužbi na ime ujeda.  Za obeštećenja građanima koji su bili na meti pasa lutalica, lokalna samouprava poslednjih godina izdvaja pozamašna sredstva, prosečno oko dvadesetak miliona godišnje.

 “U ovom prihvatilištu ćemo raditi prihvat pasa, trijažu, odnosno procenu da li su bolesni, zdravi, čipovani, nečipovani, proveravaće se svi ti parametri. Ako ne budu čipovani, čipovaćemo ih, vakcinisaćemo ih, čistiti od parazita, ako su zdravi radi se i sterilizacija. Neki rok ostajanja u prihvatilištu je 30 dana. Prihvaćen je program “Uhvati, steriliši i pusti”, ali ćemo videti, posle sterilizacije kako ćemo se organizovati i dal će uopšte biti pušteni”, dodaje rukovodilac RJ “Zoohigijena“ JKP „Badnjevo“.