Naplata plastičnih kesa, u cilju smanjenja njihove upotrebe, počela i u pojedinim trgovinskim radnjama u Negotinu. Za jednu kesu neophodno je odvojiti dinar ili dva.
Odavno su platneni i pleteni cegeri prestali da budu obavezni modni detalj svake žene. Bez njega se, u prošlom veku, nije mogla zamisliti kupovina na pijaci, ali i u nekadašnjim supermarketima i malim prodavnicama „u komšiluku“.
Već nekoliko decenija platnene torbe menjaju plastične kese, koje su nakon kratke upotrebe, od radnje do kućnog praga, završavale u kontejnerima bez reciklaže. Često su bile nepotrebni ukras na granama drveća, ili cveću u parkovima.
Kada su počele da guše planetu na kojoj živimo, a podaci pokazuju da se samo u Srbiji godišnje upotrebi dve milijardi plastičnih kesa, probudila se i svest da smo za živi svet, koji je ugrožen na Zemlji, odgovorni MI!
U 35 zemalja sveta upotreba polastičnih kesa je potpuno zabranjena. Evropska unija je donela inicijativu o smanjenju upotrebe tankih plastičnih kesa.
Srbija očekuje novi zakon koji će biti usvojen 2019. godine, a koji propisuje način smanjenja upotrebu plastičnih kesa.
Negotin se odnedavno našao na listi gradova u kojima je počela naplata plastičnih kesa u pojedinim radnjama.
Cena jedne kese je dinar ili dva, uz obavezno pitanje zaposlenih na kasi: „Da li želite kesu, naplaćuje se.“
Iskustva četvoromesečne naplate kesa u pojedinim trgovinskim lancima u Srbiji su pozitivna. Podaci pokazuju da se naplatom smanjila upotreba plastičnih kesa na 75 odsto, a dobri stari ceger se ponovo vratio.