Naslovna Društvo Performansom „Žensko groblje“ Centar za devojke upozorio u Negotinu na femicid

Performansom „Žensko groblje“ Centar za devojke upozorio u Negotinu na femicid

1654
0

Aktivistkinje Centra za devojke iz Niša izvele su u centru Negotina performans „Žensko groblje“ koji govori o femicidu. Performans je održan u okviru međunarodne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.

„Femicid je specifičan po tome zato što je motivano mržnjom prema ženama, nejednakom raspodelom moći između muškaraca i žena, diskriminacijom i nasiljem nad ženama, ubistvo žene samo zato što je žena, po tome se razlikuje od svih drugih”, kaže Marija Virijević iz Centra za devojke, koordinatorka programa.

Negotinci koji su se u podne zatekli u centru grada imali su priliku da čuju imena preko 400 žena ubijenih od 2010. do danas. Neke od njih su ubijene i na prostoru istočne Srbije, u opštinama i gradovima Borskog i Zaječarskog okruga.

„Raspon godina devojčica, devojaka i žena čija smo imena mogli da čujemo je od dve do preko devedeset i nešto godina, ubijene od očeva, muževa, oćuha, braće, partnera sadašnjih, bivših, unuka, sina, brata. To su imena žrtava od 2010. na audio zapisu. Mi smo držale imena onih koje su ubijene u ovoj godini. Kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ dočekale smo sa 17 femicida u ovoj godini, a prošlu smo završili sa 28. I to je ta neka brojka, oko 30 na godišnjem nivou. Ali to je naravno brojka koja nije zapravo tačna, mnogo je veći broj samo nije dospeo u novine, u medije, odakle se i vade ti podaci. Autonomni ženski centar iz Beograda i Fem plac su organizacije koje vode tu statistiku, država je ne vodi“, dodaje Marija Virijević.

“Performans “Žensko groblje” izvodi se od 2019. godine širom Srbije. Njime se predstavljaju ubijene žene, čime se daje doprinos borbi protiv nasilja nad ženama. Performans je tokom jučerašnjeg dana izveden u Nišu, a planirano je da pored Negotina bude izveden i u Majdanpeku, Zaječaru, Boru i Knjaževcu u ovom delu Srbije, kao i u Požarevcu.

“Treba nam, naravno, uvek podrška da bismo otišli u druge gradove. Lako je u Nišu gde smo na lokalu, odakle smo, ali kada treba da idemo u neke druge gradove pomoć i podrška je dobrodošla. Ovaj projekat koji se tiče femicida podržala je Rekonstrukcija Ženski fond”, ističe naša sagovornica.

Kampanja je nastavljena podelom panflete sa “Točkom nasilja” koji vizualno pokazuje kako nasilnik uspostavlja kontrolu nad žrtvom uz naznaku svakoj od žena da nasilje prijavi policiji na 192 ili da se za podršku javi Centru za devojke na 018/203 033.

“Takođe smo ukazali i na telefon podrške 0800 300 339 koji Mreža Žene protiv nasilja ima. To je besplatna linija koja je aktivna od 16. maja, na kojoj dežuraju dogugodišnje aktivistkinje, konsultantkinje za podršku, njih šezdesetak. Linija je namenjena za podršku ženama sa iskustvom porodičnog i partnerskog nasilja”, kaže Marija Virijević.

„16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ je globalna, svetska kampanja koju obeležava 1.700 organizacija u preko 100 država sveta.

Kampanja je počela 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.