Naslovna Kultura Otvorena izložba “Vuk i Prvi srpski ustanak”

Otvorena izložba “Vuk i Prvi srpski ustanak”

351
0

U galeriji Mokranjčeve kuće danas je otvorena izložba “Vuk i Prvi srpski ustanak”, u čast obeležavanja 200 godina Osnovne škole “Vuk Karadžić” u organizaciji Muzeja Krajine i Centra za kultruru “Vuk Karadžić” iz Loznice.

Jedna od krilatica koju nauče đaci kada savladaju 30 slova u prvom razredu je “Piši kao što govoriš, a čitaj kako je napisano”. Iako ovu rečenicu nije izgovorio sam Vuk Karadžić, koji je pojednostavio našu azbuku da svaki glas ima jedan znak, dragocena je kada se deca prvi put susretnu sa slovima.

Na otvaranju izložbe “Vuk i Prvi srpski ustanak” koju je priredio Centar za kultruru “Vuk Karadžić” iz Loznice, na poziv Muzeja Krajine, mališanima Predškolske ustanove “Pčelica” kao i učenicima osnovnih škola “Vera Radosavljević”, “12. septembar” i “Vuk Karadžić”, Miroslav Terzić, kustos istoričar u Tršiću govorio je upravo o značaju azbuke koju je pojednostavio i osmislio Vuk Karadžić.

„Izložba, koja je osmišljena posebno za ovu priliku obeležavanja dva veka vaše škole koja nosi ime Vuka Karadžića, govori o Vukovom životu i radu u vreme Prvog srpskog ustanka. To je, ustvari, priča o Vuku koji nije bio ono što će on kasnije postati. Obuhvata period od njegove 17. do 26. godine života, poslednjih devet godina njegovog boravka u Srbiji i obuhvata priču od njegovog detinjstva, angažovanja kao ustaničkog pisara u njegovom rodnom Jadru i Tršiću kao i boravak u Karlovcima u Beogradu gde se školovao. Izložbom je obuhvaćen i njegov boravak u istočnoj Srbiji, Kladovu, Negotinu, Brzoj Palanci i kasniji odlazak u Beč. Poseban segment ove izložbe je priča o Vuku kao istoričaru Prvog srpskog ustanka“, kaže Miroslav Terzić.

Izložba je posvećena obeležavanju 200 godina postojanja i rada Osnovne škole „Vuk Karadžić“ u Negotinu,  ali i opismenjavanje stanovništva na istočnoj granici Srbije. Na boravak Vuka u Negotinu, u vreme kada je Hajduk Veljko bio živ, kao mladić od svoje 26. do 29. godine, decu i posetioce na današnjoj izložbi podsetila je Vesna Stanković, direktorka Muzeja Krajine.

„U svom Žitiju Ajduk Veljku Petroviću Vuk je rekao da je Veljko veliki junak i da je živ bio u vreme Ahila i Hektora da bi bio ravan njihovom junaštvu. Tim povodom mi povezujemo danas Hajduk Veljka i Vuka”, rekla je direktorka Muzeja Krajine.

Ona se zahvalila na međuinstitucionalnoj saradnji dva muzeja i škole „Vuk Karadžić“ u Negotinu koja ove nedelja obeležava svojim programima veliki i značajan jubilej ne samo za školu već i celu Krajinu.

“Privilegovani smo što smo danas pozvani na ovako veliki jubilej. Dva veka postojanja je zaista jedan veliki jubilej. Nama je čast što smo deo vaše proslave. Naš istoričar Miroslav Terzić je sa radošću priredio ovu izložbu. Negotin i Loznicu povezuju Vuk Karadžić i njemu smo posvetili Vukov sabor”, rekla je Snežana Nešković Simić, direktorka Centra za kulturu “Vuk Karadžić” u Loznici.

Bila je ovo prilika da u goste pozove najmlađe da posete Vukovu kuću i podsetila koliko je pismo ćirilica važno za naš srpski identitet, a deca su upravo naslednici koji će taj indetit poštovati i ceniti.

O jeziku koji živi i koji se menja treba razgovarati i najmlađe podsećati na poreklo kao i život i delo Vuka koji se jezikom i pismom bavio čitav svoj život.

„Mislim da deca poznaju koliko toliko ko je bio Vuk. Mislim da svakako o Vuku treba pričati i više jer je on jedan od najzaslužnijih ljudi u našoj istoriji, posebno zbog reforme pisma i jezika ali svakako je potrebno da se zna više o Vuku“, rekao je Miroslav Terzić, kustos istoričar u Tršiću.