Ovogodišnju manifestaciju kulture Vlaha Negotinske krajine “Dani Gergine – Zîljilji Gerginji“ u organizaciji Udruženja za očuvanje kulture i tradicije Vlaha „Gergina“ otvorila je izložba vlaške nošnje porodice Petrović iz Mokranja („Puortu djin Mokranj- fămiljija alu Pătruc“).
Zorica i Dragan Petrović iz Mokranja otvorili su svoje škrinje i ormane i vredne komade narodnih nošnji koje su nasledili od predaka predstavili su u okviru ovogodišnjih “Dana Gergine” na izložbi koja je otvorila ovu manifestaciju.
Muška i ženska narodna nošnja, svakodnevna i svečana, ukrasni prateći komadi koji su odeći Vlaha davali dodatnu lepotu, ali i oni koji su bili deo kućnog dekora, kao što su ponjave i prekrivači proveli su publiku u foajeru Doma kulture “Stevan Mokranjac” kroz prošlost, pripovedajući kako se živelo nekad i koliko se cenila i domaća radinost i ručni radovi.
„Floralni momenat je ovde uveliko prisutan. Na ponjavama se radi u različitim tehnikama recimo na vlaškom to je tehnika aljes, tehnika kupašic sa čistim poljima i vidimo izuzetnim podlogama vatreno crvenom, jednom izuzetnom tirkiznom od komada koji su ovde izloženi sa tim floralnim motivima na crnim poljima. Mimo toga srećemo se i sa raznim komadima muške i ženske narodne nošnje a posetioce ove izložbe će uživati u lepoti vlaških suknja, takođe, rađenih u različitim tehnikama. Ono što je sreća, za kraj iz koga smo, to je ta multikulturalnost i multinacionalnost koja je prihvatila sve ono što je najrespektabilnije i što je najizuzetnije i verovatno okom obuhvatile svu lepotu one tkalje i vezilje iz svog okruženja i rukom vrlo umešno izvela, manipulativno, na svim tim komadima“, kaže Dušanka Botunjac, akademski slikar i primenjeni umetnik.
Zanimljivost izloženih nošnji su i geometrijski motivi koji su česti i na tradicionalnoj odeći drugih naroda. Ono što, međutim, ove komade izdvaja je tehnika, među kojima su i štampujit, poznat kao vez nad vezovima, izuzetno dekorativan i raznobojan a vezen na crnom plišu.
„Ovom manifestacijom promovišemo celokupnu vlašku kulturu jer je, nažalost, vlaška kulturna baština nedovoljno istražena i preko svih ovih promocija pokušavamo da je istražimo što više, da je zabeležemo i prikažemo kako vlaškom, tako i većinskom, srpskom narodu“, kaže Siniša Čelojević, predsednik Udruženja za očuvanje kulture i tradicije Vlaha „Gergina“, koji je i organizator ove manifestacije u susret 13. Internacionalnom festivalu vlaške muzike „Gergina“, koji će 25. i 26. aprila biti održan u Negotinu.