Naslovna Događaji Održana tribina o negotinskom rokenrolu

Održana tribina o negotinskom rokenrolu

1315
0

U Muzeju Hajduk Veljka održana je tribina na temu “Da li je propao rokenrol”

Rokenrol kao muzički žanr koji je promenio način na koji ljudi slušaju, stvaraju i identifikuju se sa muzikom bio je okosnica tribine “Da li je propao rokenrol” u organizaciji Muzeja Krajine.

Rokenrol, koji je, nema sumnje, imao globalni uticaj na kulturu i društvo predstavljao je simbol slobode, izražavanja i nepokornosti, ali je i omogućio mladima da izraze svoje mišljenje, stvaraju nove identitete i pokreću društvene promene.

Tribinu o negotinskoj rok sceni moderirala je etnolog Emila Petrović, muzejski savetnik Muzeja Krajine sa željom da se, navodi, utvrdi da li ta scena i dalje postoji.

“Muzej ima obavezu da prati dešavanja u Negotinu, Negotinskoj krajini, jer prosto pokriva tu teritoriju. Mi smo se bavili istraživačkim poslom da bi rezultat bila ova tribina a cilj je da damo odgovor na pitanja koje je sam rokenrol slao, da li je imao uticaja na možda danas moderne bendove, na šta se ogledao, kakvu je poruku slao, u smislu da li je Negotin bio slobodan, da li je mogao da drži koncerte gde je hteo, da li je bilo cenzure ili ne”, rekla nam je Emila Petrović.

O rokenrolu šezdesetih i sedamdesetih godina govorio je Čedomir Vasić, novinar u penziji koji je podsetio na neke od začetnika rokenrola u Negotinu, ali i na njegov uticaj na kulturne vrednosti.

O onima koji su ostavili trajni otisak na razvoj mnogih aspekata moderne kulture rokenrola devedesetih godina govorio je Saša Stojimirović, autora publikacije “Jesenji bitnici” o negotinskim rok bendovima od 1958. do 2023. koja očekuje svoje zvanično publikovanje, a koja se, podsetio je on, neprestano dopunjuje.

“Ideja postoji poslednjih šest-sedam godina kada sam počeo da sakupljamo podatke vezane za rok bendove. Bio sam u direktnoj vezi sa mnogima, nažalost mnogih više nema. Jedno vreme je na internetu živeo i blog gde ti podaci nisu baš bili sistematizovani. Materijal se nagomilavao, nailazio sam i na fotografije iz sedamdesetih, pa i šezdesetih, što mi je posebno drago”, rekao je Stojimirović.

U prepunoj galeriji Muzeja Hajduk Veljka publika je i sama učestvovala u tribini, pa su tako svoja iskustva i mišljenja preneli i Miljan Ristić, publicista, pesnik, bloger i autor radio podkasta i portala “eXperiment u kome je sve moguće”, kao i Novica Milošević, frontmen grupe “Alpha režim”.

“Negotin pati od nedostatka prilika za mlade bendove. Žalosno je što nemamo Dom omladine ili bilo kakvu platformu koja bi pružila mladima šansu da pokažu svoj talent i stvaralaštvo”, rekao je, između ostalog, Milošević.

Publika, različitih generacija, koju su činili i mnogi od muzičara, bila je u prilici i da pogleda snimke i fotografije bendova, koji su, nema sumnje, ostavili trag istoriji negotinskog rokenrola.