U organizaciji Muzeja Krajine obeležen je Dan pogibije slavnog srpskog junaka, Hajduk Veljka Petrovića.
Na mestu pogibije slavnog junaka Veljka Petrovića koji u istorijskim čitankama zauzima posebno mesto svojim junaštvom i rodoljubljem, obeležen je u nedelju 11. avgusta dan kada je poginuo u slavu i čast srpske zemlje.
I nakon 211 godina Veljko Petrović je inspiracija umetnicima, istoričarima ali i deci koja o hrabrosti i požrtvovanosti uče od najranijih dana, rečeno je ovom prilikom.
Nakon pomena koji je održao protonamesnik Marjan Kerčulj, arhijerejski namesnik negotinski, vence su položili predstavnici opštine Negotin, SUBNOR-a i Muzeja Krajine. Prisutnima su se, tom prilikom, obratili Vesna Stanković, direktorka, Sanja Radosavljević, kustos Muzeja Krajine i Ivica Trajković, muzejski savetnik govoreći o značaju legendarnog junaka Prvog srpskog ustanka.
„Očuvanje sećanja na junake bojnih polja značajno je zapravo, neophodno – za građenje savremenih nacionalnih identiteta. Izvori za konstituisanje prošlosti nacije nalaze se kako u istorijskim događajima tako i u mitskom nasleđu. Kod Srba su to prvenstveno istaknute ličnosti iz vremena borbe protiv Turaka, viševekovnog neprijatelja. Među njima je Hajduk Veljko jedan od istaknutijih. Veljkova odbrana Krajine postala je deo osnove na kojoj se gradio srpski nacionalni identitet. Ličnost Hajduk Veljka, protkana hrabrošću, junaštvom i dostojanstvom, prevazilazi teritoriju Krajine i ulazi u istoriju srpske kulture. Priče o njemu pamte se i danas, 211 godina nakon njegove pogibije, a Veljko je postao inspiracija mnogim umetnicima u literarnom, muzičkom i likovnom stvaralaštvu”, rekao je Ivica Trajković podsećajući da je spomenik posvećen Hajduk Veljku, prvi javni spomenik u Negotinu.
Otvorena je i izložba „Vojvoda Negotinske nahije“ autora Vesne Nikolić, višeg kustosa istoričara umetnosti, Sanje Radosavljević, kustosa pedagoga i Ivice Trajkovića, muzejskog savetnika dokumentariste.
“Cilj izložbe je da Negotin prezentujemo i van našeg grada i ona je pripremljena za Vukov sabor u Tršiću, a predstvljena je i u Loznici, Kladovu i Majdanpeku, a u planu su i još neki gradovi. Očuvanje sećanja na junake bojnih polja značajno je zapravo, neophodno za građenje savremenih nacionalnih identiteta. Izvori za konstituisanje prošlosti nacije nalaze se kako u istorijskim događajima tako i u mitskom nasleđu. Kod Srba su to prvenstveno istaknute ličnosti iz vremena borbe protiv Turaka, viševekovnog neprijatelja. Među njima je Hajduk Veljko jedan od istaknutijih. Veljkova odbrana Krajine postala je deo osnove na kojoj se gradio srpski nacionalni identitet“, kaže Ivica Trajković, muzejski savetnik dokumentarista.