Povodom 70 godina od osnivanja Muzeja Vuka i Dositeja i 85 godina postojanja Muzeja Krajine, u galeriji Muzeja Hajduk Veljka otvorena je sinoć izložba “Jezik je hranitelj naroda” posvećena Vuku Karadžiću i Dositeju Obradoviću.
Dokumentarna izložba posvećena životu i radu Dositeja Obradovića i Vuka Stefanovića Кaradžića dep je kolekcije Muzeja Vuka i Dositeja Narodnog muzeja u Beogradu, a priredile su je mr Eliana Gavrilović, muzejski savetnik, kustos Muzeja Vuka i Dositeja i Marina Pejović, muzejski edukator Narodnog muzeja u Beogradu.

“Tekstove panoa prate odabrane reprodukcije portreta heroja srpske kulture kao i pejzaža, rađenih tehnikom ulja, crteža i akvarela koji su delo više umetnika. Uz njih se nalaze i reprodukcije ličnih predmeta i fotografija iz druge polovine 19. veka na kojima su prikazani Vuk Кaradžić i članovi njegove porodice”, istakla je između ostalog jedna od autora ove postavke, koja je do sada prikazana u Hamburgu, Štutgartu, Novom Sadu, Obrenovcu, Raškoj, Gornjem Milanovcu, Tršiću i Šapcu, mr Eliana Gavrilović.
Jezgro zbirke Muzeja Vuka i Dositeja predstavlja zaostavština Vuka Stefanovića Кaradžića koju je krajem 19. stoleća Кraljevini Srbiji poklonila njegova ćerka, Vilhelmina Mina Кaradžić Vukomanović.

Baš zato je, čini se, izložba zaokružena i sentimentalnom životnom pričom Vukove ćerke Mine koju je u dvorištu Todorčetovom konaka interpretirala glumica Ljiljana Jakšić.
Ova životna Minina ispovest o ljudima koje je sretala, ocu, majci i bratu, ali i jedinom sinu Janku Vukomanoviću, čijom je smrću 1894. ugašena loza Vuka Karadžića, nije ostavila ravnodušnom publiku u Konaku.
Ovaj program, inače, realizuju Muzej Vuka i Dositeja Narodnog Muzeja u Beogradu i udruženje КulTurNet u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja Republike Srbije i Turističkom organizacijom Beograda.
Izložba “Jezik je hranitelj naroda” biće otvorena u Muzeju Hajduk Veljka, u Todorčetovom konaku u Negotinu, do 30. novembra.