Udruženje “Negotinci u akciji”, saopštenjem za javnost, oglasilo se povodom novih požara na gradskoj deponiji.
Građani okupljeni oko inicijative “Negotinci u akciji” reagovali su povodom novih požara na gradskoj deponiji, iznova insistirajući na rešavanju ranijih zahteva, od kojih je primarna – selekcija otpada i prevencija za slučaj ponovnih požara.
“Minimalni zahtevi građana: video nadzor i hidranti za hitno reagovanje u slučaju požara na deponiji – nisu ispunjeni ni nakon četiri meseca nakon sastanka sa nadležnima. Svesni smo da je sanacija i rekultivacija deponije dugotrajan proces, te je zato u zahtevima navedeno da moramo imati bar neku preventivnu meru za slučaj ponovnih požara, dok se stvar ne reši dugoročno”, navode “Negotinci u akciji”.
U udruženju podsećaju još jednom na važnost pravovremene reakcije nadležnih, ali i na pravo građana na čist vazduh.
“Potpuno odsustvo bilo kakve reakcije i preduzimljivosti od strane nadležnih pokazuje samo neodgovornost i nebrigu za zdravlje građana, uskraćivanjem osnovnog prava garantovanog ustavom – prava na zdravu životnu sredinu i čist vazduh. Ne shvatamo kako ikome to može da ne bude prioritet i pitamo se do kada tačno će nam se deca trovati u talasima udišući oblake kancerogenih materija”, navode “Negotinci u akciji” i dodaju: „S obzirom na to da su nas u jednom danu zadesila dva požara na deponiji, zahtevamo od nadležnih da se odmah oglase, obrate ljudima i odgovore koje mere će biti preduzete odmah kako bi se zaustavilo kontinuirano trovanje ljudi“.