Na plantaži Gorana Stančića u Miloševu kod Negotina u toku je berba kupina, koja će trajati do 25. avgusta.
Na 1,2 hektara plantaže kupina Vinarije „Mura Mare“, dvadesetak berača svakodnevno bere kupine, sorte loh nes, koja se na ovim prostorima pokazala kao najslađa i najizdržljivija. Iako očekuju rod do 20 tona po hektaru, pritom i uz punu primenu agrotehničkih mera i navodnjavanje kap po kap, prinose su im vele, za oko 30 odsto, umanjile visoke temperature.
“Godina je dobra, generalno, ali su ekstremno visoke temperature definitivno umanjile prinose, procenjujem za 30 odsto. Plod je dobar, aromatičan i sladak, kupina je dobro rodila i nadam se da će se rod do kraja avgusta, dokle traje berba, sačuvati”, kaže Goran Stančić koji je i u ovu berbu, kao i ostali, krenuo bez zagarantovane cene otkupa ali i sa obećanjem da će najboljeg berača o svom trošku poslati na more u Grčku ili Tursku, gde već pobednik bude želeo da letuje 10 dana.
“Hteo sam da motivišem radnike i da za početak nagradim jednog, a dogodine i više njih, nadamo se. Fizički, berba i jeste i nije težak posao, ali ove visoke letnje temperature znaju da uspore berače. Dešava se da berači i odustanu. Doduše za dobre se uvek nađe mesto. Mi im obezbeđujemo redovnu isplatu na kraju dana, kafu, hladne napitke, za ove sa strane i gorivo.”
Na kraju radnog dana, posle merenja, obračunava se zarada koja se isplaćuje na licu mesta, po kilogramu 30 dinara.
„Prva i zadnja berba, to kažem iz iskustva, budu najlošije po količinama pa dobar berač za prvu berbu ubere i do 100 kilograma, a posle i do 160 – 180 kilograma, zavisno od spretnosti, ali neki prosek u dobrim berbama je 110 do 130 kilograma po osobi. Nije lako pronaći vredne berače, a najpoštenije je kada se plate po količini koju su nabrali. Zadovoljstvo je kada je cena dobra, pa svi možemo da zaradimo”, dodaje Stančić.
Iako proizvođači kupina očekuju dobru cenu, prve informacije od otkupljivača i hladnjačara nisu ih ohrabrile. Zvanična cena otkupa još uvek nije formirana, ali sa svih strana stižu informacije da vlasnici hladnjača naglo obaraju cenu koja se u nekim delovima Srbije na početku berbe kretala od 180 do 200 dinara, a sada 120.
“Svake godine ulažemo u proizvodnju kao da će se naš rad isplatiti, a svake godine na početku berbe mi nemamo otkupnu cenu, koja i kad se formira ne zadovoljava ni kvalitet proizvodnje, a kamoli troškove koji su prisutni u proizvodnji. Smatram da bi to pod hitno trebalo da se promeni kako bi proizvođači kupina, malina i jagodičastog voća održali proizvodnju. Što se mene tiče, ne dam otkupljivačima ni gram kupine ako cena ne bude prihvatljiva”, kaže Goran Stančić.
Deo roda će se, veli on, prodati kao konzumnu kupinu na pijacama i u marketima, ali će svakako sva preostala biti prerađena u vino, koje Vinarija “Mura Mare” proizvodi od 2018. kada su preradili 35 tona kupina.
“Dugo smo to radili kao gazdinstvo, a onda smo 2018. registrovali vinariju. Mala smo vinarija, ujedno je i plantaža srednje veličine i za sada možemo da podmirimo potrebe tržišta. Vidite, cene kupine su uvek nestabilne, najčešće se pre berbe i ne znaju se, pa cenu našeg krajnjeg proizvoda, vina, uvek baziramo prema ceni kupine”, dodaje Stančić.