Čak 89 uzoraka stiglo je na godišnje ocenjivanje vina koje su u okviru projekta “Oni vide med i vinO“ uz podršku Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, organizovali Turistička organizacija opštine Negotin i Udruženje proizvođača vina sa oznakom geografskog porekla Negotinska krajina.
Uzorke je ocenjivala renomirana komisija u sastavu: dr Marko Malićanin, docent Poljoprivrednog fakulteta u Kruševcu i predsednik Upravnog odbora Saveza vinara i vinogradara Srbije, Đurđa Кatić, diplomirani inženjer tehnologije i Tomislav Ivanović, vinski novinar.
“Očekivao sam ovakav odziv s obzirom da vinarstvo sve više dobija na popularnosti, da svest o značaju razvoja vinarstva raste među vinarima, ljudi koji su bili amaterski vinari u međuvremenu stičući tu svest o tome koliko je bitno da se pojave na manifestacijama, da saznaju neka nova znanja, da promovišu i sebe uz kvalitet vina”, kaže dr Marko Malićanin, predsednik Komisije.
Najviše interesovanja vinara bilo je za ocenjivanjem crvenih vina. U ovoj kategoriji žiri je rangirao 39 uzoraka, od kojih su tri, Kupaža crvena 2017, Merlo 2017 i Kaberne sovinjon 2017 Vinarije Manastira Bukovo ponela titulu velikog zlata sa srednjom ocenom od 93,66 i 90,66, a Kupaža crvena i Merlo i plakete za najbolje vino u kategoriji crvenih vina.
U istoj kategoriji 10 vina dobila su zlatnu medalju, 15 srebrnu, a 11 bronzanu.
“Meni je ovo peti put da dolazim u Negotin i da ocenjujem vina iz Negotinske krajine i moram vam reći da je ove godine utisak značajno pozitivniji nego što je to bilo prethodnih godina. Još uvek se pojavljuju vina gde se vidi nedostatak osnovnih tehnoloških postulata, nedostatak higijene u podrumu, prisustvo starih sudova, starih bačvi, vina koja izlaze na tržište a da prethodno nisu prošla adekvatnu negu, međutim, broj takvih vina je ove godine bio značajno manji nego ranije. Na mene su definitivno bolji utisak ostavila crvena vina nego belo, a najbolji utisak vina od gamea iz 2017. godine”, kaže Đurđa Кatić, diplomirani inženjer tehnologije, član Komisije.
U kategoriji belih vina od 25 uzoraka, pet su ponela veliko zlato: Šardone 2017. Vinarije “Frunza Aglaja” iz Trnjana, koje je dobilo i plaketu za najbolje vino u kategoriji belih vina, Šardone 2021. Podruma “Milivojević 1972” iz Rečke, Sovinjon blan 2021. Vinarije “Matalj”, Traminer 2018. Vinarije “Mikić” iz Rečke i Sovinjon/Semijon 2020. Vinarije “Frunza Aglaja”. Ova vina su dobila srednju ocenu od 91 do 93,66. Zlatnu medalju osvojila su četiri vina, a srebrne i bronzane po osam.
“Imali smo jako dobrih vina i belih i crvenih što ukazuje na to da je i potencijal ovog kraja za razvoj vinarstva jako visok a sa druge strane ukazuje da samo vinarstvo i vinari jako napreduju”, dodaje Marko Malićanin.
Plaketu za najbolje vino u kategoriji rozea ponelo je vino Roze 2021. Vinarije “Matalj” koje je sa srednjom ocenom od 91,66 osvojilo veliko zlato. U ovoj kategoriji dva uzorka su ocenjena zlatom, a dva bronzom.
Žiri je doneo odluku da Aromatizovanu kupažu 2020. Vinarije “Frunza Aglaja”, van konkurencije, oceni zlatnom medaljom sa srednjom ocenom 86,33.
“Mislim da su ovakve vrste takmičenja upravo način da se interno u okviru regije postave standardi, postave kriterijumi, da se poboljša kvalitet vina koja izlaze iz regije ka Beogradu i ka ostatku Srbije i u budućnosti ka izvozu. Mislim da postoji potencijal, a istorija je pokazala da je ovo podneblje jako dobro za vinovu lozu”, kaže Tomislav Ivanović, vinski novinar.