U Manastiru Bukovo polako se saniraju štete od sinoćnjeg nevremena. Štete na poljoprivrednim kultura, prema prvim procenama, velike.
Bratstvo Manastira Bukovo saniralo je tokom čitavog dana štete koju su sinoć i tokom noći prouzrokovali kiša i grad. U ovoj pravoslavnoj svetinji iz 13. veka poplavljene su podrumske prostorije i vinarija, a odronio se i deo potpornog bedema.
“Negde oko 21 sat je počela da pada jaka kiša i u nastavku grad, koji je bio neverovatan i koji je prekrio celo dvorište. Bilo je strašno, kao neka apokalipsa da se dešava. Nakon desetak minuta je naš sabrat primetio da se voda sliva sa istočne i zapadne strane i da ulazi u novi konak. Sišli smo već je bilo potopljeno sve. Napunjena je prostorija skoro metar i po vode je bilo, novi, stari konak, celo dvorište. Pukao je i odronio se bedem manastirski, ne pamte ni naši stariji vernici da se ovako nešto skoro desilo. Kiša i grad su padali nešto više od sat vremena. U podrumskim prostorijama su nam i proizvodi, vino, oprema, med, vešternica, mašine za veš, sušara, i za kuhinju neki delovi i sve ono što mi u manastiru koristimo, totalna je šteta”, kaže arhimandrit Kozma, iguman Manastira Bukovo.
Od kiše i grada stradali su i manastirski vinogradi, koji, po svemu sudeći, ove godine neće imati ni zrno grožđa.
“Vinogradi su potpuno uništeni. Svih naših 15 hektara je “obrano”, ne samo nama nego i našim komšijama i koliko čujem i po okolnim selima. Gospod da nas pomiluje i spasi i da se nikad više ovako nešto ne desi. Hvala svim ljudima koji su se javili da pomognu. Ono što mogu da kažem je da bi trebalo da se malo više povede računa o tim kanalima i sve što se dešavalo 2014. kada su bile velike poplave u Timočkoj krajini, a sada nažalost se nešto desilo što niko nije očekivao, ali mislim da ima ljudskog faktora što se tiče kanala i svega oko manastira. Ne prozivam nikoga, ali eto da probudimo savest”, dodaje arhimandrit Kozma.
Reon Bukova, poznat po vinogradima je poprilično stradao. Na pojedinim parcelama šteta je i do 100 posto, na drugim štete su od 50 do 80 odsto.
“Ogromne su štete. Svi na brdu Bukovo su desetkovani. Mi smo prošli isto kao i ostali, a srećom te vinograde imamo na različitim mestima. U jednom delu su veća oštećenja, u drugom manja, u trećem nema oštećenja, donekle, da kažem i dobro sam prošao. Najviše mi je stradao kaberne sovinjon, to je nekako bliže Manastiru Bukovo i taj deo je oštećen. Velika je šteta”, kaže Vladimir Frunzarelović iz Vinarije “Frunza Aglaja”.
Vinariji “Matalj” je na Bukovu potpuno stradalo 3,7 hektara vinograda sa prokupcem, bagrinom, začinkom, kadarkom i šardoneom.
“Prošli smo kao i svi. Imamo ovde na lokaciji Bukovo totalnu štetu u vinogradima. Ali, šta je tu je, videćemo da se potrudimo za sledeću godinu da neke stvari uradimo da ne bi trepeli štete i da imamo neki rod sledeće godine, a sad za ovu godinu je sve uništeno. Malo ćemo da režemo, da svedemo na neku meru da iniciramo rast novih lastara, videćemo šta će to sve da da. U smislu kvaliteta roda, ove godine nećemo imati rod, samo da vidimo da odnegujemo lastare za sledeću godinu. Nama je uništeno ovde 3,7 hektara. Dobro je, moglo je da to bude još gore, ljudima je stradalo i više. Mi, pored ovoga, imamo vinograde još na dve lokacije, pa eto to nas malo spašava, ali kad imate na jednoj lokaciji, onda je to gotovo za vas”, kaže Nikola Mladenović iz Vinarije “Matalj”.
Velike štete nevreme je pričinilo i u ataru Rečke u kojoj su stradali vinogradi, ali i brojne poljoprivredne kulture.
Velike štete pretrpala i domaćinstva u Čubri, Mokranju, u kojem je takođe poplavljeno više kuća, Rogljevu, Rajcu, Aleksandrovcu, Vratni, Crnomasnici, Jasenici, a pored Bukova i u prigradskim naseljima Bratujevac i Badnjevo.
U cilju preduzimanja hitnih i operativnih mera zaštite i spasavanja u ovim selima i prigradskim naseljima uvedena je vanredna situacija kako bi se sanirala šteta koja je nastala na poljoprivrednim kulturama, objektima infrastrukture, putevima trećeg prioriteta i atarskim putevima kao i pojedinačnim slučajevima štete na građevinskim objektima i sprovođenja operativnih mera zaštite i spasavanja.