Naslovna Društvo In memoriam: Dragoljub Filipović Fića (1952 – 2021)

In memoriam: Dragoljub Filipović Fića (1952 – 2021)

3784
0

U Kruševcu je u sredu 22. decembra u 69. godini preminuo Dragoljub Filipović Fića, novinar, učitelj, publicista, predsednik negotinskog Saveza udruženja narodnooslobodilačkih ratova Srbije.

Dragoljub Filipović, istaknuti društveno politički radnik, učitelj, novinar i publicista rođen je 1952. godine u Bukovču. U rodnom selu i Kobišnici završio je osnovnu školu, a u Negotinu Učiteljsku školu i Pedagošku akademiju.

Radnu karijeru započeo je kao učitelj u opštini Majdanpek, u zaseocima i selima Rudne Glave: Šopot, Bukova Glava, Krš, Blizna, kao i u Crnajki. Svoju prosvetnu misiju nastavio je u Crnomasnici i Braćevcu u kojem ga i danas pamte kao omiljenog učitelja, spremnog da pomogne svakom đaku, ali i roditeljima.  U to vreme završio je i Školu rezervnih oficira u Bileći i Beogradu, postavši jedan iz plejade rezervnih vojnih starešina, spreman da se uvek odazove pozivu otadžbine, sa činom majora u koji je unapređen 1999.

Godine 1982. još jednoj velikoj ljubavi – novinarstvu u kojem je, kako je govorio, pronašao sebe. Radio je u Radnoj organizaciji za informativnu i izdavačku delatnost “Krajina” sve do trenutka kada je postao aktivni oficir Jugoslovenske narodne armije na važnim dužnostima. Posle nepunih šest godina, 1992. vratio se novinarstvu i u JP RTV “Krajina” radeći na poslovima reportera, novinara, organizatora, urednika i novinara-voditelja ostao sve do 2007. i odlaska u invalidsku penziju.

Autor je nagrađivanih dokumentarnih radio i TV emisija, poput “Rođen u Mathauzenu” i scenarista dokumentarnog filma “Dunavski vilenjak” koji je 2004. režirao Milun Vučinić u produkciji Zastava filma i RTV “Krajina”. Tokom svoje novinarske karijere bio je i dopisnik Novinske agencije Tanjug.

Nakon penzionisanja Filipović je svoju karijeru nastavio baveći se istraživanjima vojne i zlehude sudbine naroda ovog dela istočne Srbije tokom Velikog i Drugog svetskog rata, ali i organizacijom aktivnosti u udruženjima koje su okupljale rezervne vojne starešine (RVS)  i SUBNOR. Predsednik Opštinske organizacije RVS Negotin bio je od 2002. do 2012. godine, a od 2012. je obavljao funkciju predsednika SUBNOR-a.

Autor je knjiga: “Krajinci i Timočani u Velikom ratu” koju je 2018. objavio Muzej Krajine, „Na oltar otadžbine“, posvećenu tragičnim dešavanjima na prostorima bivše Jugoslavije od 1991. do 1999. ali i ljudima koji su stali u njenu odbranu u izdanju SUBNOR-a 2018. godine,Od okupacije do oslobođenja“, posvećene aktivnostima Narodnooslobodilačkog pokreta i narodnooslobodilačke borbe na teritoriji Negotinske krajine od 1941. do 1944. kada je Negotin oslobođen, koju je SUBNOR objavio 2021. a koautor je i knjige “Ratna spomenica – Negotin i Krajina – NATO agresija 20 godina kasnije” koju su 2019. publikovali Istorijski arhiv Negotin i Narodna biblioteka “Dositej Novaković”.

Dragoljub Filipović Fića biće sahranjen u nedelju, 26. decembra u 13 časova na Gradskom groblju u Negotinu.