U Palati Meizlik u Akvileji u Italiji do 3.juna biće otvorena izložba “Blago i carevi – Raskoš rimske Srbije” u okviru koje je izložen 61 eksponat iz Srbije, od kojih i delovi porfirne skulpture Maksimana Daje sa lokaliteta “Vrelo” u Šarkamenu kod Negotina.
Ovu veliku i značajnu izložbu, posebnu po tome što po prvi put u Italiji Srbija sama izlaže predmete koji su ranije bili deo drugih evropskih izložbi, Narodni muzej u Beogradu organizuje u saradnji sa italijanskog Fondacijom Akvileja.
Na izložbi, koja je otvorena 10.marta u Palati Meizlik, izložen je 61 predmet, od kojih čak 30 iz beogradskog Narodnog muzeja. Tu su i Muzej Vojvodine, Muzej Srema iz Sremske Mitrovice, Narodni muzej u Požarevcu, Narodni muzej Niš, Muzej grada Beograda, privatne zbirke, ali i Narodni muzej u Zaječaru koji izlaže osam svojih eksponata.
https://www.facebook.com/fondazioneaquileia/videos/1382431611860712/
Na izložbi u Akvileji je i osam fragmenata porfirne statue “Imperator na tronu“, pronađenih na kasnoantičkom lokalitetu “Vrelo” Šarkamen, iz fonda Muzeja Krajine u Negotinu.
“Prilikom prvih arheoloških istraživanja kasnoantičkog rezidencijalno-memorijalnog kompleksa Vrelo – Šarkamen, koje su sproveli kustosi Muzeja Krajine, Milica i Đorđe Janković, 1974. godine, nađeno je više fragmenata porfirne skulpture cara na prestolu u natprirodnoj veličini. Sačuvani su fragmenti torzoa, drapirane odeće, prestola i levo stopalo. Prema analogijama i gotovo identičnim skulpturama Galerija i Konstantina I, nađenim u Aleksandriji, rekonstruisana je šarkamenska statua. Ona predstavlja cara koji sedi na prestolu sa skiptrom u desnoj i globusom u levoj ruci”, navode u Muzeju Krajine.
Izloženi su predmeti koji predstavljaju najznačajnija ostvarenja umetnosti i zanatstva vremena kada je teritorija današnje Srbije činila integralni deo Rimske imperije. Reč je o periodu od prvog do šestog veka, oda ranog Rimskog carstva, preko perioda Tetrarhije, do Konstantina Velikog i perioda ranog hrišćanstva.
Predstavljen je i period raskošnih carskih palata i gradova: Medijane Konstantina Velikog, Galerijeve Romulijane u Gamzigradu, Šarkamen Maksimina Daje, Sirmijum Kostantina Velikog i njegovog sina Konstancija II.
Tu su i monumentalni pozlaćeni vojni šlemovi pronađeni u blizini Sremske Mitrovice, glava Herkula iz Gamzigrada, porfirni Galerijev portret, pa portret imperatora Trajana, skulpture sa mosta u Kostolu kod Kladova…
https://www.facebook.com/fondazioneaquileia/videos/1385360021567871/
Postavku prati i dvojezičan katalog na engleskom i italijanskom jeziku, čiji su autori dr Ivana Popović, dr Monika Verzar i dr Christiano Tiussi.
Autor izložbe i koeditor publikacije je dr Ivana Popović, naučni savetnik, a koordinator izložbe je mr Deana Ratković, muzejski savetnik.