Naslovna Događaji Dva veka negotinske škole „Vuk Karadžić“: Proslava tradicije i obrazovanja

Dva veka negotinske škole „Vuk Karadžić“: Proslava tradicije i obrazovanja

731
0

Osnovna škola „Vuk Karadžić“ u Negotinu svečano je obeležila 200 godina postojanja bogatim programom i akademijom, slaveći dugu tradiciju prosvetiteljstva i obrazovanja.

Osnovna škola „Vuk Karadžić“ u Negotinu obeležila je danas veliki jubilej, 200 godina postojanja, slavljem posvećenim nauci, obrazovanju i neprekidnom prosvetiteljskom radu.

Kroz dva veka postojanja, ova škola postala je simbol opismenjavanja i ulaganja u budućnost, mesta gde se formiraju generacije, gde se prva slova savladavaju kroz Vukovu azbuku, a uspesi pamte kroz svakodnevne priče učenika i nastavnika.

“Danas ne proslavljamo samo dva veka OŠ “Vuk Karadžić”. Danas je praznik obrazovanja, praznik svake porodice koja ima ili je imala bar jednog đaka u školskoj klupi prve osnovne škole u Negotinu. U proteklih 200 godina kroz učionice, hodnike i školske klupe prošlo je na hiljade učenika, stotine nastavnika i desetine onih koji su se kao rukovodioci škole borili sa izazovima istorijskih događaja, reformama u obrazovanju, novinama koje su menjale samu nastavu i tehnološkim razvojem”, rekao je Igor Stojković, direktor OŠ “Vuk Karadžić”.

Igor Stojković, direktor OŠ “Vuk Karadžić”

Istorija ove škole, koja datira od 1824. godine, obuhvata ne samo obrazovne, već i lične priče i anegdote koje su utkane u svakodnevicu đaka, prenoseći se sa kolena na koleno. Generacije učitelja i nastavnika utkale su u nju svoje znanje, trud i posvećenost, gradeći je kao sigurno mesto za sticanje obrazovanja i odrastanje.

“Obrazovanje je jedan živi proces koji se, čini mi se, nikad brže menjao i mi ne smemo da izgubimo korak u tehnološkom i svakom drugom razvoju. To naši đaci očekuju od nas”, dodao je Stojković.

Vladimir Veličković, predsednik opštine Negotin

Danas se, Osnovna škola „Vuk Karadžić“ suočava sa izazovima 21. veka, kako u obrazovnim programima, tako i u održavanju istorijske školske zgrade, stare preko jednog veka.

“Ne postoji ništa važnije od obrazovanja, jer naša budućnost zavisi od kvaliteta školstva u sadašnjosti i sposobnosti obrazovnog sistema da se prilagodi i deci pomogne da razumeju svet koji ih okružuje, da ih nauči da iskažu svoje talente, interesovanja i mogućnosti, i pomogne da se izgrade kao ličnosti. Opština Negotin pruža podršku u radu 15 osnovnih i srednjih škola na teritoriji naše opštine. I u narednom periodu trudićemo se da poboljšamo uslove za pohađanje nastave u svim obrazovnim institucijama, a posebno u najstarijoj negotinskoj školi, današnjem slavljeniku”, rekao je na svečanoj akademiji Vladimir Veličković, predsednik opštine Negotin.

Biljana Kocić, rukovodilac Školske uprave Zaječar

Svi koji rade u obrazovanju, čulo se na akademiji, pružaju podršku rastu i razvoju učenika, od njihovih prvih koraka u učenju pa sve do viših akademskih stepena. Tako i u ovoj školi, prosvetni radnici postavljaju temelje na kojima mladi Negotina grade svoje znanje i budućnost, dok školske učionice ostaju mesto gde svaka generacija dobija priliku da učestvuje u zajedničkoj misiji obrazovanja.

“Trajanje ove škole je dokaz da, bez obzira kakva su vremena, obrazovanje odoleva i prevazilazi sve teškoće i izazove. Rad sa decom, profesija nastavnika je jedinstvena u celom svetu. Nastavnici su jedini profesionalci koji, pored svojih ličnih života, žive još najmanje 20 života, dele i dobro i zlo sa svojim učenicima, učestvuju u njihovim radostima i tugama. Koliko god da je to teško, ja vam želim da još dugo živite te živote, da vam škola bude puna đaka i da posle vas drugi nastave tako gde ste vi stali”, rekla je Biljana Kocić, rukovodilac Školske uprave Zaječar.

Opštini Negotin, Eliksir Fondaciji i Ministarstvu prosvete uručene su Vukove plakete, a škola se zahvalnicama odužila za pruženu pomoć, dugogodišnju saradnju i značajan doprinos u promovisanju svog rada kompanijama “Eliksir” Prahovo i HE “Đerdap dva”, Vinariji, pekari i mlekari “Matalj”, Crkvenoj opštini Negotin, Manastiru Bukovo,  ali i osnovnim i srednjim školama, ustanovama i organizacijama, sponzorima i medijima.

U programu su učestvovali učenici ove škole, Hor pod upravom Tanje Milosavljević, a pričom o obrazovanju i reformi srpskog jezika i Nenad Mardaljević i Mirko Pejčić, nastavnici engleskog jezika i hemije, kao Vuk Karadžić i Dositej Obradović.

Akademiju su uveličali svojim sećanjima, kroz video zapise na velikom platnu, i neki od „Vukovih“ nastavnika, učitelja i direktora, koji su sa publikom podelili dragocene uspomene na godine provedene u školi, oplemenjujući njen rad i čuvajući duh tradicije koji živi i danas.