Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik posvećen Svetoj velikomučenici Marini, koja je u narodu poznata kao Ognjena Marija. Vernici je poštuju kao borca za istinsku hrišćansku veru, a žene kao svoju zaštitnicu.

Sveta Marina je rođena u Južnoj Antiohiji u vreme cara Dioklecijana krajem trećeg veka. Rođena je u u porodici mnogobožačkog sveštenika Jedesije i kao jedinica koja se krstila u 12. godini bila je odbačena od oca.
Zarekavši se na krštenju da se nikada neće udati, sa 16 godina je bila pogubljena nakon odbijanja ponuđenog braka. Njene mošti su postale čudotvorne i imaju isceljiteljsku moć. Nalazile su se u Carigradu, a nakon dolaska krstaša njena ruka je premeštena u svetogorski manastir Vatoped.
Vernici smatraju da Sveta Marina uvek odgovara na molitve i leči bolesne. Na ikonama je predstavljena kako u rukama drži krst i palmu, simbolima mučeništva a pod nogama je naslikan zmaj.
Današnji praznik se u mnogim pravoslavnim domovima obeležava kao krsna slava. Spada u red ognjevitih svetaca jer vernici veruju da je ona sestra Svetog Ilije koga obeležavamo 2. avgusta. Verovanje takođe pripoveda da ona kažnjava ognjem po čemu je i dobila naziv Ognjena Marija.
Danas se ništa ne radi, a naročito ne u polju jer narodna izreka kaže: “Ko slavi Ognnjenu Mariju siguran je u letinu”.