Srpska pravoslavna crkva danas obeležava Vidovdan, praznik upisan crvenim slovom u crkvenom kalendaru kao sećanje na Svetog mučenika Lazara. Na dan kada se odigrala Kosovska bitka već je bio ustanovljen praznik Sveti Vid.
Jedan od najvažnijih praznika za srpski narod, Vidovdan, slavi sećanje na na Kosovsku bitku koja se odigrala 28. juna 1389. godine.
Praznik je posvećen Lazaru Hrebeljanoviću, knezu Lazaru, rođenom u Prilepu 1329. godine u porodici gde je vaspitavan u duhu hrišćanske vere, dobrodušan ali oštrouman.
Titulu Kneza dobija 1353. godine nakon ženidbe sa Milicom, iz loze Nemanjića. Njegova misija je bila mirenje Srpske i Carigradske patrijašije. Stvorio je najveću državu na ostacima Srpskog cartsva sa prestonicom u Kruševcu. Za sobom je ostavio mnoge manastire i crkve pa i Ravanicu i Lazaricu, bio je ktitor manastira Pantelejmon a obnovio je i manastire Hilandar i Gornjak.
Njegove svete mošti seljene se nekoliko puta. Do 1391. godine počivale su u Mitropoliji crkve u Prištini odakle su preseljene u Manastir Ravanica. Za vreme Drugog svetskog rata, 1942. godine prenete su u Beograd gde su počivale sve do 1988. godine kada su vraćene na Kosovo u Manastir Gračanica. Godinu dana kasnije mošti su premeštene u Lazarevu zadužbinu Ravanicu, pored Ćurpije gde i danas počivaju.
Vidovdan se u Srbiji slavi kao državni praznik ali se obeležava radno. Srpska pravoslavna crkva ga obeležava u žalosti, služe se pomeni za sve postradale u ratovima. Danas se ne igra i ne peva i zaustavljaju se svi veliki poslovi.
Vidovdan je praznik kada se sećamo stradalih srpskih junaka na Kosovu i kneza Lazara.