Naslovna Društvo Dan vlaškog jezika obeležen u Prahovu

Dan vlaškog jezika obeležen u Prahovu

122
0

Udruženje “Gergina” i Nacionalni savet Vlaha (NSV) obeležili prigodnim programom 24. januar – Dan vlaškog jezika.  Priredba učenika koji uče “vlaški govor sa elementima nacionalne kulture” održana u Prahovu.

Fotografije: Mirko Pejčić

Nakon što je 2023. ustanovljen 24. januar kao Dan vlaškog jezika Nacionalni savet Vlaha i Udruženje „Gergina“  po drugi put su aktivnosti vlaške zajednice predstavili široj javnosti. Ovoga puta program je održan u Prahovu, u maloj sali Doma kulture “Vuk Karadžić” u prisustvu velikog broja meštana i gostiju.

Ovaj datum se, inače obeležava, u spomen na 24. januar 2012. godine kada je na sednici Nacionalnog saveta Vlaha u Petrovcu na Mlavi doneta odluka da se usvoji vlaško pismo u ćiriličnoj i latiničnoj verziji.

“To je istorijski datum za nas jer zahvaljujuži azbuci sve ono što se prenosilo sa kolena na koleno, priče, bajke, basne, bajalice, pesme, sada se moglo zapisivati čime se ostavlja trag za očuvanje nematerijalnog vlaškog bogatstva. Ovakvim programima u kojima đaci pokazuju šta su na nastavi naučili prezentuje se ne samo bogatstvo našeg govornog jezika, već se jezik revitalizuje i nadograđuje, a budućim generacijama se otvaraju vrata da čuvaju i razvijaju svoje kulturne korene”, rekao je prim. dr Siniša Čelojević, predsednik Udruženja “Gergina” i potpredsednik Nacionalnog saveta Vlaha.

U prigodnom programu, priređenom u prahovskom Domu kulture, učenici osnovnih škola “Stevan Mokranjac” iz Kobišnice i “Pavle Ilić Veljko” iz Prahova, zajedno sa učiteljicama Danielom Pejčić i Snežanom Gugić, predavačima izbornog predmeta “Vlaški govor sa elementima nacionalne kulture” pokazali su kako se bogatstvo vlaške tradicije može sačuvati i preneti budućim generacijama.

“Deca rado učestvuju u ovakvim programima predstavljajući naučeno kroz recitacije, pesme i dramatizaciju, čime čuvamo jezik, običaje i priče naših predaka”, kaže Snežana Gugić, predavač izbornog predmeta “Vlaški govor sa elementima nacionalne kulture” u Osnovnoj školi “Pavle Ilić Veljko” u Prahovu.

Posebnu pažnju privukla je dramatizacija bajke “Crvenkapa” na vlaškom jeziku, prvi put izvedena na ovakav način.

“Učenje ovog predmeta nije nimalo lako. U eri korišćenja savremene tehnologije i učenja još dva strana jezika u školi, pored zvaničnog srpskog jezika, vlaški je četvrti jezik. Potrebna je velika priprema, organizacija da bi se ostvario, bar neki minimum znanja”, kaže mr Daniela Pejčić, predavač izbornog predmeta “Vlaški govor sa elementima nacionalne kulture” u Osnovnoj školi “Stevan Mokranjac” iz Kobišnice.

Deca su u narodnim nošnjama i uz bogatu scensku igru dočarala duh vlaškog jezika i kulture, oduševivši prisutne.

“Deca vole da uče kroz uloge i dramatizaciju. Vole da govore kada su u kostimima. Posebnu draž daju i izvođenja starih običaja u narodnoj nošnji, kroz poruke o porodici, razgovor brata i sestre i podsećanje na ono najsvetlije, poštovanje roditelja i porodice. Uspavankom šaljemo poruku deci da treba da se vrate korenima i uče jezik svojih roditelja, da ga ne zaborave i prenesu dalje svojim potomcima”, dodaje Daniela Pejčić.