I ovog četvrtka, četvrtog po redu, Negotinci su protestom iskazali svoju podršku studentima koji mesecima protestvuju.
Negotinci su se okupili sa ciljem da pokažu solidarnost i podrže zahteve studenata koji uključuju objavljivanje potpune dokumentacije i odgovornost za pad renovirane nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, otkrivanje i kažnjavanje napadača na studente i građane, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih na protestima, kao i veća izdvajanja iz budžeta za fakultete.
Protest je započeo okupljanjem kod Pedagoške akademije, gde su učesnici odali počast žrtvama tragedije u Novom Sadu, petnaestominutnom tišinom, po jedan minut za svaku od žrtava.
Protest je nastavljen paljenjem lampiona, a zatim i protestnom šetnjom uz zvuke pištaljki, vuvuzela, transparente i parole. Protestna povorka kretala se ulicom JNA, Obilićevom i Knez Mihailovom sve do centra grada i zgrade lokalne samouprave.
Prisutnima se najpre obratio Ivica Trajković, dokumentarista savetnik Muzeja Krajine koji je rekao da su studente podržala i strukovna udruženja Nacionalnog komiteta ICOM i Muzejskog društva Srbije, koji su „osudili svaki vid zastrašivanja, represije i nasilja“ i iskazali solidarnost sa svim zaposlenima u kulturi u „zajedničkoj borbi za nezavisan i profesionalan rad zasnovan na poštovanju zakona, a sa ciljem očuvanja kulturnog nasleđa i poštovanja ličnog i profesionalnog integriteta“.
„Podržavamo doslednu i upornu borbu studenata i studentkinja za funkcionalizaciju javnih ustanova, insistirajući na odgovornosti u svakoj predmetnoj delatnosti, vođenoj u skladu sa zakonskim procedurama. Vođeni pozivom i idejom o prelivanju studentskih modela borbe i u druga polja delovanja, u okviru muzejske delatnosti verujemo da je od presudne važnosti otpočeti odlučna zalaganja za povlaćenje svih odluka koje su donete grubim kršenjem Zakona o kulturnom nasleđu, kao i hitno kreiranje sistemske strategije zaštite velikog broja ugroženih javnih objekata od kulturnog i istorijskog značaja u Srbiji, kao i čitavih urbanih celina“, rekao je Trajković.
Nacionalni komitet ICOM i Muzejsko društvo Srbije, podsetio je, zalažu se za autonomno i odgovorno kreiranje muzejskih politika i programa i protive se „svakoj vrsti pritisaka, mešanja i intervencija u ove i sve druge profesionalne oblasti rada i delovanja“.
„Verujući u solidarnu i zajedničku borbu svih aktera u polju kulture i umetnosti pozivamo na strukturalno unapređenje uslova rada, ne samo za javni već i civilni sektor, za sve samostalne umetnike i delatnike, kao i za različita strukovna i reprezentativna udruženja, čiji je rad sistemskog nebrigom ili sportnim i netransparentnim delovanjem poslednjih decenija radikalno ugrožen“, dodao je Trajković.
Prisutnima se u ime organizatora obratila i Tanja Ducić, koja je podsetila da je protest još jedan korak u borbi za odgovornost i pravdu.
“Mi, građani Negotina, danas ne stojimo samo za studente, već za sve žrtve neodgovornosti i nesreća koje nisu smele da se dogode. Svi znamo da su se mnogi od nas osećali bespomoćno u prethodnim mesecima, dok su se u našem društvu događali trenuci koji su nas podsećali na to koliko su važna odgovornost i poštovanje ljudskih života. To je razlog zbog kojeg danas moramo da stanemo zajedno i kažemo: Dosta više ćutanja pred nepravdom. Zahtevi naših studenata su jasni – institucije moraju da se ponašaju odgovorno, odgovorni za gubitke ljudskih života moraju da se pozovu na odgovornost. To je i osnovno pravo svakog građanina – sigurno društvo, poštovanje zakona i ravnotežu između prava i odgovornosti. Ovaj protest nije samo podrška studentima – ovo je poziv na odgovornost, poziv da se promeni sistem, poziv da se čuje glas onih koji žele pravednije društvo, gde se ljudski životi cene, a ne zaboravljaju. Zahvaljujem se svima koji su danas ovde, jer svaki od vas daje doprinos ovoj borbi. Neka nas vodi odgovornost, hrabrost i vera u bolje sutra”, dodala je Tanja Ducić.