Naslovna Krajinske vinjete Centar za kulturu Bor – Radionicama i programima čuvaju kulturni i etnički...

Centar za kulturu Bor – Radionicama i programima čuvaju kulturni i etnički identitet [Video]

454
0

U Ustanovi “Centar za kulturu” u Boru od osnivanja se bave i očuvanjem i izučavanjem tradicija nacionalnih manjina, a jedini su u istočnoj Srbiji koji imaju svoj Sektor za kulturu Vlaha.

Od 1904.  kada Đorđe Vajfert prodaje koncesiju francuskoj banci Mirabo u Parizu, gde je formirano Francusko društvo borskih radnika, počinje naseljavanje ovog rudarskog mesta u kojem danas žive pripadnici 27 nacija.

U ovoj multikulturalnoj sredini svaka od zajednica je pronašla svoje mesto, pa zato i ne čudi što Ustanova “Centar za kulturu “ u okviru svojih programskih sadržaja intenzivno radi na čuvanju i istraživanju tradicija nacionalnih manjina.

“Centar za kulturu se trudi da u ovoj multikulturalnoj zajednici zadovolji sve potrebe nacionalnih manjina. Mi u Centru za kulturu imamo Sektor za očuvanje vlaške nacionalne manjine koji je pre 17 godina iznedrio i naš Festival vlaške izvorne pesme. Trudimo se da iz godine u godinu dižemo kvalitet naših izvornih vlaških pesama, kao što se trudimo da unapredimo i na viši nivo podignemo i ostale manifestacije”, kaže Danijel Čorboloković, direktor Ustanove “Centar za kulturu grada Bor”.

Školu sviranja na tradicionalnim duvačkim instrumentima vodi majstor frule Stefan Radovanović

Ova ustanova sa svojim Sektorom za kulturu Vlaha nastoji da iz godine u godinu podigne kvalitet svojih programskih sadržaja, ali i da ispuni svoju misiju i nastavi istraživanje nematerijalne kulturne baštine Vlaha i nacionalnih manjina koje žive u ovoj multikulturalnoj sredini.

„Imamo još dosta manifestacija koje realizujemo tokom kalendarske godine. Najznačajniji su nam „Susreti sela“ koji zaista imaju dugu tradiciju, iduće godine će biti 60 godina od osnivanja manifestacije i ona se isključivo bavi očuvanjem vlaške nacionalne kulture i tradicije“, dodaje Čorboloković.

Radionicu etno pevanja vodi Tamara Glišić

Centar za kulturu grada Bor ponudio je deci i mladima čak osam radionica, od Dramskog studija, pa škole sviranja na tradicionalnim duvačkim instrumentima i škole gitare, preko gradskog hora, radionice etno pevanja do likovne radionice, folklora i  kreativno-edukativnih radionica za mlade koje su, takođe, deo standardnog programa ove ustanove.

„Imamo i Etno radionicu Centra za kulturu koja isto tako neguje etno pevanje, imamo i Gradski hor koji ima pregršt kvalitetnih izvođača tako da imamo i čime da se pohvalimo i da samo nastavimo tradiciju naših predaka“, kaže direktor ove ustanove i zamenik predsednika Odbora za kulturu Nacionalnog saveta Vlaha.