Naslovna Ekonomija Borski „Čukaru Peki“: Rudnik, a zeleni

Borski „Čukaru Peki“: Rudnik, a zeleni

1678
0

Rudnik “Čukaru Peki” u Boru, prvi je srpski zeleni rudnik i potencijalno najbolji primer zelenog rudarstva u Evropi, zahvaljujući primeni savremenih tehnologija i visokih ekoloških standarda.

Zahvaljujući savremenim tehnologijama i visokim ekološkim standardima, borski rudnik “Čukaru Peki”, za samo četiri godine rada postao je  prvi srpski zeleni rudnik. Okružen je zelenilom, uključujući šumske komplekse, uređene parkove i staze.

Rudnik je od početka usmeren na ozelenjavanje i pošumljavanje zemljišta. Veliki broj sadnica je posađen, uključujući travu, drveće i cveće. Travom je ozelenjeno 87 hektara rudnika, a prostor je oplemenjen i sa 20.000 komada sadnica niskog i visokog rastinja, drveća i cveća.

Darko Nestorović, koordinator Sektora za zaštitu životne sredine

Ideja je da se petnaestak parkova sa travnjacima, cvetnim lejama i pešačkim stazama prostire na 13,6 hektara zemljišta, u čije uređenje je samo prošle godine uloženo 25 miliona dolara. Planirano je proširenje parkova, voćnjaka, bio-bašte i botaničke bašte.

 „Prve aktivnosti na pošumljavanju počeli smo na dan šuma, sadnjom sadnica platana, a nastavili sadnjom mladica crnog bora, kao i  drugih vrsta. Do kraja godine planiramo da posadimo ukupno 12.000 sadnica na novih 6 hektara zemljišta. Osim parkova pored transportne trake čije uređenje je započeto prošle, a nastavljeno i ove godine, ovog proleća uredili smo i parkovske površine oko nove administrativne zgrade, kao i prostor oko budućeg kontrolnog centra. Do kraja ove godine u planu je i završetak Studije o biodiverzitetu kako bi se kompletirala slika o biološkim raznovrsnostima područja našeg zelenog rudnika“, kaže Darko Nestorović, koordinator sektora za zaštitu životne sredine.

Kompanija „Srbija Ziđin Majning“ (Serbia ZiJin Mining), koja je uložila 500 miliona evra u razvoj rudnika, opredelila je  više od 70 miliona dolara i u ekološke projekte. Rudnik primenjuje sistem nultog zagađenja, koristeći savremenu tehnologiju i monitoring vazduha, buke i zemljišta. Takođe se pridržava principa cirkularne ekonomije i planira izgradnju solarnih elektrana.

„Prilikom proizvodnje koristimo isključivo električnu energiju, a u cilju smanjenja potrošnje struje, planiramo izgradnju solarne elektrane i postavljanje solarnih panela na objektima“, dodaje Nestorović.

Lidija Mihajlović, supervizor Tima za ozelenjavanje.

Tim od 33 radnika redovno održava parkove i staze. Zaposleni, takođe, doprinose uređenju rudnika volonterskim akcijama čišćenja.

„Naš tim je mlad, ali veoma vredan. Bavimo se poslovima ozelenjavanja i održavanja zelenih površina, pošumljavanjem drvenastih vrsta, sadnjom cveća kao i drugih biljnih kultura. Naša kompanija raspolaže velikim površinama i kapacitetima. Naše travnate površine su izuzetno velike, ali se mi zaista trudimo da izvršimo sve poslove i budemo jedan od najlepših zelenih rudnika u Evropi. Kao što vidite ipak je moguće održavati biodiverzitet flore i faune u rudniku, poput ovog prostora ispod trake za transport rude, koji je ukrašen travom i sa dosta cveća, drveća i ukrasnog šiblja”, kaže Lidija Mihajlović, supervizor Tima za ozelenjavanje.

Cilj je da se osigura dugoročno uspešno poslovanje kompanije uz održiv rast i razvoj. Rudnik “Čukaru Peki”, navode u kompaniji „Srbija Ziđin Majning“ šalje snažnu poruku ekoloških standarda kroz primenu najboljih praksi i korišćenje najsavremenije tehnologije.