Arheološko nalazište Mora Vagei u Mihajlovcu kod Negotina dobilo je status nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja.
Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici više odluka koje se odnose na utvrđivanje mera zaštite, granica zaštićene okoline i mera zaštite zaštićene okoline spomenika kulture kao nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja, kao i arheoloških nalazišta koja su dobila status izuzetnog značaja.
Status nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog kulturnog i istorijskog značaja dobilo je arheološko nalazište Mora Vagei u Mihajlovcu, na teritoriji Opštine Negotin.
Isti status od sada imaju i manastir Manasija, srednjevekovni manastir Arilje i arheološka nalazišta Caričin grad kao i mađarsko groblje Dvorina u selu Banja, saopštila je Vlada.
Mora Vagei, četvorougaono utvrđenje, dimenzija 18,5 sa 18,5 metara na nekadašnjoj levoj obali Kameničkog potoka, kod samog njegovog ušća u Dunav, izgrađeno je krajem trećeg i početkom četvrtog veka naše ere, a obnovljeno je u šestom veku.
Nalazilo se na tadašnjem rimskom putu Egeta – Akvis i jedno je od utvrđenja duž Rimske vojne granice na Dunavu u Srbiji koji se nalazi na preliminarnoj Listi svetske baštine.
Arheološka istraživanja na ovom lokalitetu sprovedena su početkom osamdesetih godina prošlog veka, pa je, tom prilikom, konstatovano da je u pitanju kasnoantičko utvrđenje podignuto na ruševinama manjeg utvrđenja iz prvog veka, da je građeno kombinacijom kamena i opeke sa kullom dimenzija šest puta šest metara koja se na četiri stuba uzdizala u sredini.
Utvrđenje Mora Vagei bilo je i deo projekta regonosciranja desne obale Dunava od Prahova do Kladova, ali i uređenja projekata raščišćavanja i uređivanja i prezentacije koji su sprovedeni u periodu od 2016. do 2019. godine.
Tim projektima Muzeja Krajine, kojim je rukovodio arheolog Gordan Janjić, muzejski savetnik, pored lokaliteta “Mora Vagei“ bili su obuhvaćeni i lokaliteti Glamija u Rtkovu, kao i Egeta II u Brzoj Palanci i Ćetaće u Radujevcu, čiji u ostaci rimskih foritfikacija vidljivi ili delimično vidljivi.
Tokom 2021. i 2022. završeni su i kompletni radovi na projektu rekonzervacije i rekonstrukcije utvrđenja koji je u saradnji sa Muzejom Krajine obavio niški Zavod za zaštitu spomenika kulture.