Praznik posvećen ženama u znak sećanja na istorijski događaj prava žena, kroz decenije obeležavanja poprimio je urbane nove običaje, a crveni karanfil zamenile su ruže i cveće iz egzotičnih krajeva.
Već danima su negotinske ulice zasute cvećem i predmetima koji nose oznaku handmade (ručni rad), a bojama i posebnošću privlače pažnju podjednako i žena i muškaraca.
Osmomartovska kupovina je za većinu predstavnika jačeg pola prilika da malim znakom pažnje obraduju izabranice srca svoga. Kupovina poklona majkama, bakama i dragim ženama prenosi se sa kolena na koleno i postaje, čini se, urbana obaveza većine muškaraca.
Decenijama je crveni karanfil bio znak današnjeg praznika, a i njegova cena od 50 do 70 dinara po komadu najčešći je izbor pri kupovini.
Ruže u različitim bojama privlače pažnju, a ovih dana su se na ulici prodavale za 150 do 200 dinar po komadu, uz dodatnu dekoraciju, a cena gerbera dostizala je i cenu od 250 dinara.Cveće prate slatkiši, parfemi ili ukrasi koji će svakako obojiti dan ženama.
A sve je počelo daleke 1857. godine, 8. marta, kada je održan prvi protest žena zaposlenih u tekstilnoj industriji zbog loših uslova rada i niskih plata.
Sovjetski savez je 8. mart proglasio nacionalnim praznikom 1917. godine. Obeležavali su ga socijalistički pokreti i komunističke zemlje da bi 1977. godine bio usvojen kao praznik i od strane Ujedinjenih nacija.