Naslovna Događaji 58. “Mokranjčevi dani”: Muzička tradicija kroz vekove

58. “Mokranjčevi dani”: Muzička tradicija kroz vekove

234
0

Negotin će ovog septembra ponovo postati centar muzičke tradicije, kada će ugostiti ljubitelje dela Stevana Stojanovića Mokranjca, rodonačelnika srpske muzičke baštine, na 58. izdanju festivala „Mokranjčevi dani“.

Festival “Mokranjčevi dani” svečano će biti otvoren u subotu, 14. septembra u 18 sati u dvorištu Mokranjčeve rodne kuće. Nakon pozdravne reči Vladimira Veličkovića, predsednika opštine Negotin i o Mokranjcu će besediti operski pevač Željko Lučić.

“Ove godine Negotin ima posebnu čast da kao besednika pozdravi baritona Željka Lučića, zvezdu Metropolitena iz Njujorka i mnogih drugih svetskih operskih kuća, umetnika jedinstveno uspešne svetske karijere, koji nikad nije zanemario svoju domovinu i njenu publiku. Negotin pamti Lučićeve nastupe na Festivalu na samim počecima njegovog puta slave i istinski počastvovano, sa ogromnom radošću pozdravlja njegov ponovni dolazak i nastup na festivalu“,kaže dr Sonja Marinković, muzikolog, selektorka „Mokranjčevih dana“.

Njegovu Šestu rukovet izvešće Pevačko društvo “Prepodobni Rafailo Banatski” iz Zrenjanina zajedno za horovima iz Negotina, a horovima Senka Milisavljević.

U galeriji Doma kulture u 19 sati biće otvorena izložba skulptura i crteža “Basne o Kušlji”, Nedima Hadžiahmetovića Mafe, a potom će, tradicionalno, u 20 časova na sceni Doma kulture biti održano i Natpevavanje horova na kojem učestvuju: Hor „Zima“ iz Bara sa dirigentom Varvarom Lojko, Hor „Attendite!“ iz Kikinde pod upravom Biljane Jeremić, Hor mladih „Radojica Milosavljević Ica“ iz Niša kojim diriguje Mila Pužić i Negotinsko pevačko društvo koji vodi Danilo Perković.

Festival Mokranjcu u čast, koji se u Negotinu održava od 14. do 20. septembra, ostaće veran onome što je Mokranjac ostavio za sobom, bogatoj horskoj muzici, koja i dalje inspiriše nova izvođenja i interpretacije. Upravo je i cilj festivala, ističe i selektorka dr Sonja Marinković da istovremeno očuva i proširi okvire umetničkog izraza.

„S obzirom na dugotrajnost i značaj “Mokranjčevih dana”, programski koncept 58. festivala ostaje veran čuvanju idejne okosnice manifestacije i njene osnovne misije: promovisanje stvaralaštva najznačajnijeg srpskog kompozitora Stevana Stojanovića Mokranjca, davanje doprinosa afirmaciji njegovog i uopšte srpskog muzičkog stvaralaštva i izvođaštva, sa akcentom na negovanju horske tradicije. Festival je i dalje otvoren i ka drugim oblastima umetničkog izražavanja i podstiče tradicionalne manifestacije vezane za likovnu, književnu i pozorišnu scenu, nastupe folklornih ansambala, svoju naučnu tribinu posvećenu Mokranjčevom radu, promocije značajnih izdavačkih poduhvata, seminar za dirigente, što doprinosi njegovom programskom bogatstvu. Ti stubovi programskog koncepta: horsko pevanje, Mokranjčevo delo, srpska muzika, folklorna baština i muzikološka i etnomuzikološka istraživanja, bili su postavljeni na samim počecima organizacije festivala i čuvamo ih i danas.”

Na festivalu će se, osim horskog pevanja, publici predstaviti umetnici iz različitih muzičkih žanrova. Dečji operski studio Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada 16. septembra izvešće arije iz poznatih opera, dok će naš poznati flautista Ljubiša Jovanović i ansambl „Flautino Lola klasik“ istog dana prirediti koncert „Savremeni srpski kompozitori tragom Mokranjca“.

„Na vrlo interesantan način hor flauta “Flautino Lola klasik” sa umetničkim rukovodiocem Ljubišom Jovanovićem osmislio je program u kojem se susreću stvaralaštvo Stevana Mokranjca sa delima savremenih srpskih kompozitora različitih generacija, od Milana Mihajlovića i Ivane Stefanović, preko Milane Stojadinović Milić i Aleksandre Vrebalov, do Branke Popović. Oni su kreativno i nadahnuto Mokranjčeve muzičke misli preneli u novi medij zvuka hora flauta, ansambla jedinstvene boje po mnogo čemu bliskog ljudskom glasu“, dodaje selektorka festivala.

Bogat prateći program obuhvata i izložbu dela nastalih na 26. likovnoj koloniji „Eho muzike“ (16. septembar), program „Niti tradicije“ u Mokranju (15. septembar), kao i svakodnevne koncerte na Trgu „Klasika u 11“.

Takođe, biće predstavljena i publikacija „Muzejska dokumentacija festivala Mokranjčevi dani“ Ivice Trajkovića, dokumentariste savetnika Muzeja Krajine (17. septembar), kao i četvorotomna „Antologija srpske horske muzike“  koju su priredili dr Ivana Perković, dr Tatjana Marković i dr Miloje Nikolić (19. septembar).

Za 18. septembar najavljena je i tribina o Mokranjcu, na kojoj će govoriti dr Dina Vojvodić – Nikolić, a 14. i 15. septembra će biti održan i seminar za dirigente školskih i amaterskih ansambala, „Dirigentsko hodočašće“  koji vode dr Tamara Adamov Petijević i Verica Pajić, a koji je posvećen radu sa dečjim i omladinskim ansamblima.

„Negotin će 17. septembra imati priliku da vidi i jednu prošlogodišnju opersku premijeru “Iza operskih kulisa”, savremene kompozitorke, pijaniste i istaknutog muzičkog pedagoga Vere Milanković. Ona je izuzetno plodna umetnica, a veliki deo stvaralaštva posvetila je deci i mladima. Godinama je sarađivala sa proslavljenim horom “Kolibri”. Za ovaj projekat okupljen je veliki stvaralački tim sa željom da se ostvari prilog komičnom žanru opere i stvori delo koje će biti na tragu u 19. veku popularnog, rado izvođenog i slušanog žanra operete. Negotinska publika će na 58. festivalu, 18. septembra, moći da upozna još jedno delo srodnog pozorišnog žanra, komad s pevanjem “Koštana” Bore Stankovića u izvođenju niškog Narodnog pozorišta“, dodaje dr Sonja Marinković.

Koncert će 15. septembra u holu Doma kulture prirediti  Pevačko društvo “Prepodobni Rafailo Banatski” iz Zrenjanina, pobednik Natpevavanja horova 2017, a 19. septembra Kamerni orkestar “Gudači Svetog Đorđa” nastupiće na sceni Doma kulture.

Festival se završava 20. septembra koncertom Niškog simfonijskog orkestra koji se predstavlja delima Edgara i Bramsa i dodelom priznanja. Nakon završne reči selektorke zatvoriće ga Vladimir Veličković, predsednik opštine Negotin.