Naslovna Krajinske vinjete Tradicija i savremenost: Klečane jastuke po dizajnu Dušanke Botunjac video ceo svet

Tradicija i savremenost: Klečane jastuke po dizajnu Dušanke Botunjac video ceo svet

723
0

Dušanka Botunjac iz Negotina po čijem je dizajnu na Svetskoj izložbi u Dubaiju predstavljena kolekcija od 15 dekorativnih jastuka sa motivima sa pirotskih ćilima, u svom umetničkom ateljeu izložila je kolekciju koju je ove zime autorski sama izvela.

Dekorativni jastuci sa motivima pirotskih ćilima, karakterističnim po tome što nema naličje, već dva u potpunosti ista lica, bili su deo predstavljanja Srbije na Svetskoj izložbi u Dubaiju 2021. Radile su ih žene okupljene oko Etno mreže, po dizajnu negotinske umetnice Dušanke Botunjac, diplomiranog slikara tekstila, člana Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije, među kojima i “Misija Kreativa” u Kladovu.

“Etno mreža, koja radi pod pokroviteljstvom Naleda, realizator je svih ovih jastuka, koji su na tkanjčkim radionicama izvedeni po mom dizajnu. Osetila sam, međutim, potrebu da ove zime, kako tradicija nalaže, da ih i sama autorski izvedem. Htela sam da uradim nekoliko, ali me je oduševila dekorativnost, jer to nije moj pravi likovni rukopis, više je u okvirima zadate likovne teme, pa sam uradila sam svih 15 jastuka kojima smo se predstavili u Paviljonu Srbije na Svetskoj izložbi”, ističe Dušanka Botunjac, član Umetničkog saveta, edukator, regionalni koordinator i dizajner Etno mreže.

U Ateljeu “Botunjac” na prvi dan proleća ljubitelji umetničkog senzibiliteta ove negotinske umetnice bili su u prilici da pogledaju i kako je koloristički i zanatski Dušanka Botunjac, posebnom klečanom tehnikom, karakterističnom za izradu pirotskih ćilima, neprocenljivog nematerijalnog kulturnog nasleđa, ali i da saznaju simboliku samih motiva.

„Interesantno je i posebno to da svaka ova šara ima svoju simboliku i svoje značenje. Ja sam od svih tih simbola, a ima ih stotinak, izabrala nekoliko. Tu je šara zvana „oktopod“ koja asocira na mudrost, promišljenost i napredak, pa „vraško koleno“  koje daje snagu, hrabrost i smelost, a poklanja se za svadbu, „čurinjak“ koji se daruje pri useljenju, a vezan je za blagostanje do „sofre“ koja je simbol zajedništva i porodičnih veza i vrednosti”, dodaje Dušanka Botunjac.

Ova tematska izložba posvećena je, kako ističe umetnica, svim tkaljama ali i njenoj majci Branislavi  Brezojević, koja ju je uvela u tajne ovog drevnog zanata.

“Sve tajne baratanja nitima su mi u kući bile dostupne, kao i svim veštim ženama koje neguju tradiciju našeg tkačkog zanata”, dodaje Dušanka koja je i nosilac zvanja Čuvara tradicije, dodeljenog od Vlade Republike Srbije.