Vreme je galopirajućeg razvoja elektonskih komunikacija. Proizvođači uređaja se svakodnevno utrkuju ko će prvi izbaciti na tržište novu aplikaciju koja će klijentima dati nove mogućnosti elektronskih usluga putem računara, odnosno mobilne telefonije.
Danas za svega nekoliko sekundi putem interneta, možete uspostaviti vezu ili poslati informacije na bilo koji deo planete, pa i satelitima koji kruže u orbiti oko zemljane kugle i šire, gde god postoji neki uređaj koji može primiti poslatu informaciju.
Telekomunikacijom odnosno teledirigovanjem danas se upravlja robotom koji šeta po Marsu, proizvodnim procesima…. Roboti prave automobile. Daljinski se upravlja Teslinim generatorima koji širom sveta proizvode električnu energiju. Pomenimo samo navigaciju, ili nažalost vođene rakete koje se ispaljuju na ratištima ili poligonima širom sveta, dronove….
Naučnici najavljuju čak i leteće automobile, koji će ići elektronskim autoputevima kroz vazduh. Prosto se pitamo gde je granica elektonskih mogućnosti? Odgovor je jasan, granice ne postoje.
Kako je sve počelo, ko je otac elektronike? Odgovor je više nego jasan. Srbin Nikola Tesla.
Srpski naučnik je prvi demonstrirao i daljinsko upravljanje daleke1898. godine. Okupljeni ljudi na Madison Skver Gardenu prosto nisu mogli da veruju da brodić plovi levo desno a nigde žica. Tesla komande drži u ruci.
Tesla je patentirao naizmeničnu polifaznu struju. Nije se zadržao na ovom, već je išao dotle da je njegova vizija bila da se energija do potrošača isporučuje bezičnim putem, i da bude dostupna svima i to besplatno.
„Svetski sistem“ iz 1900. godine o bežičnom prenosu opisao je u 12 tačaka gde je tačno definisao ono što mi danas koristimo. Tesla piše da je „Svetski sistem“ bežičnog prenosa počeo da se komercijalizuje 1900. godine i objašnjava da je taj sistem kombinacija originalnih otkrića u toku dugotrajnog perioda istraživanja i eksperimentisanja. Ne samo što putem bežičnog prenosa ovaj sistem omogućava da se trenutno i precizno prenese bilo koji signal, poruka ili znak u sve krajeve sveta, već se isto tako uspostavlja veza između postojećih telegrafskih, telefonskih i drugih signalnih stanica.
Vodeći američki mediji u ono vreme citirali su velikog naučnika.
„Uskoro će biti moguće, na primer, da poslovni čovek u Njujorku diktira uputstva koja će se istog trena otkucana pojaviti u Londonu ili negde drugde. Moći će, sedeći za svojim stolom, da razgovara s bilo kojim telefonskim pretplatnikom u svetu. Biće potrebno samo nošenje instrumenta pristupačne cene, ne većeg od sata, koji će svom nosiocu omogućiti da čuje bilo gde na moru ili kopnu na udaljenosti od hiljadu milja. Moći će da se sluša ili šalje govor ili pesma u najudaljenije krajeve sveta. Na isti način, bilo koja vrsta slike, crteža ili štampane stvari moći će da bude transferovana sa jednog na drugo mesto. Milionima takvih instrumenata moći će da se upravlja iz jedne jedine stanice. Tako će biti krajnje jednostavno najudaljenije krajeve sveta držati u međusobnom kontaktu. Pesma nekog velikog pevača, govor političkog vođe, predavanje naučnika tako će moći da budu preneseni publici raštrkanoj širom sveta.”
Neki proizvođači mobilnih telefona ukazuju da je Teslina vizija još tada bila najava pametnih mobilnih uređaja. Ipak, kada se danas temeljitije sagleda šta je Tesla pisao i govorio početkom 20. veka, zaključak je da njegove reči vizionarski govore o tehnologiji današnjice koja objedinjuje sve aspekte komunikacije i prenosa informacija, a to je upravo internet, bez obzira na konkretan uređaj koji koristimo.
Čini se, ipak, da je Tesla predvideo stvaranje smartfonova još 1926. godine u jednom intervjuu, gde kaže:
„Kada bežično povezivanje bude potpuno dostupno, cela zemlja će biti pretvorena u jedan veliki mozak. Bićemo u stanju da komuniciramo odmah, bez obzira na udaljenost”, što se zaista ostvarilo.
Tesla je udario temelje modernih komunikacija, a stručnjaci svakodnevno rade na usavršavanju i razvoju novih načina primene.
Dok gledate u svoj mobilni ili računar i komunicirate sa vama dragim osobama ili poslovnim partnerima ili pak pratite nove modne kreacije širom sveta znajte da u etru kruži na milijarde talasa koji prenose informacije koje je utemeljio naš sunarodnik.