Koncertom „Jubileji“, Negotinsko pevačko društvo sa gostima iz Aleksinca i Niša obeležilo značajan jubilej posvećen Stevanu Mokranjcu, kao i svoju prvu godišnjicu, podsećajući publiku na neprolaznu snagu horske muzike.
Koncertom “Jubileji” Negotinsko pevačko društvo obeležilo je 110 godina od smrti Stevana Stojanovića Mokranjca, rodonačelnika srpske muzike. Ovaj program, kojim je ovaj hor ujedno obeležio i svoju prvu godišnjicu postojanja deo je projekta koji je na ovogodišnjem konkursu u oblasti muzike (stvaralaštvo, produkcija, interpretacija) u 2024. godini podržalo Ministarstvo kulture.
„Ovo je jako veliki jubilej, 110 godina od smrti jednog od najvećih naših kompozitor i zahvalni smo Ministarstvu kulture bez kojeg ne bismo uspeli da realizujemo ovaj projekat. Mislim da smo uspeli da donesemo svaku od kompozicija na pravi način. Program je bio jako raznovrstan. Imali smo tri potpuno različita ansambla i mislim da je svako u publici imao da čuje nešto što mu se sviđa. Hvala našim gostima, to su ozbiljni ansambli, znamo se i lično, jako smo dobro povezani, poštujemo se što je za ovaj posao i jako bitno“, kaže Danilo Perković, dirigent i osnivač Negotinskog pevačkog društva.
Aleksinački mešoviti hor „Šumatovac“ sa svojim horovođom Dimitrijem Golubovićem i solistima Milošem Radenkovićem i Viktorijom Čurilović program je otvorio kompozicijom „Ženka mi v goste gre“ Zorka Preloveca, a završio narodnom „Zaspo Janko“ u aranžmanu Dušana Pokrajčića. Hor je izveo i dela katalonskog kompozitora Matea Fleča, brazilskog kompozitora Ernani Aguiara, kao i „Ding, ding, dong“ grupe „Vampiri“ i irsku narodnu pesmu „Star of the County Down“ u aranžmanu Dimitrija Golubovića.
„Ovo je za nas zaista veliki nastup i prilika da vidimo nama prijateljske horove, da čujemo njihove programe, pre svega da se družimo jer se i ovako, van horske muzike znamo, a i zaista prilika da dobijemo inspiraciju, da čujemo fantastične horove, hor domaćina i Akademski hor iz Niša i dobijemo motivaciju za dalji rad i motivaciju da i mi organizujemo neko slično druženje“, kaže Dimitrije Golubović, dirigent Aleksinačkog mešovitog hora „Šumatovac“.
Ovaj hor je već dolazio u Mokranjčev Negotin, a pre ovog nastupa, učestvovao je prošle godine i na Natpevavanju horova 57. „Mokranjčevih dana“.
„Mokranjac je jedna osnova za zdrav hor u našoj zemlji, svi moraju da obrađuju Mokranjca i svi moraju da to rade na jedan kvalitetan način, a to je i naša obaveza i dužnost, ali i privilegija i uživanje da to radimo. Učestovali smo na prošlim „Mokranjčevim danima“, to je bio moj prvi nastup sa ovim horom i zaista je jedno predivno iskustvo, domaćin je uvek bio fenomenalan u svim aspektima tako da nam je baš drago što opet možemo da nastupimo pred ovdašnjom publikom“, dodaje Golubović.
Negotinci su oduševljeno pozdravili Akademski hor Studentskog kulturnog centra iz Niša koji je pod upravom mr Zorana Stanisavljevića svoj program otvorio duhovnim opusom Stevana Stojanovića Mokranjca „Aliluja“ iz „Liturgije Svetog Jovana Zlatoustog“, a sa solistima: sopranom Katarinom Mihailović i baritonom Pavlom Aranđelovićem i Česnokovim „Soviet prevečni“ i „Spasi Bože“.
„Meni je uvek svaki susret sa srpskim horovima jako drag i važan, zato što možemo da razmenimo i neke ideje. Vrlo me interesuje šta se dešava na horskoj sceni u Srbiji i ovakvi susreti su idealna prilika da vidimo šta ljudi u drugim gradovima rade i kako napreduju u horskoj muzici“, kaže mr Zoran Stanisavljević.
Akademski hor Studentskog kulturnog centra izveo je i kompozicije Tomasa Morlija „April is in my mistress face“, Jakuba Neskea „Deus ex machina“, kao i čuvenim: „Bela Ciao“ sa Knjaževčaninom Markom Milisavljevićem kao solistom, „My way“ Žaka Revoa i „Hey Jude“ Džona Lenona i Pola Makartnija.
„Akademski hor je i poznat po raznolikosti žanrova koje izvodi tako da zapravo uživamo u svakom stilu na poseban način. Hoću da kažem da je pogotovu za pevače mog hora i svakom drugom možda i značajniji ovakav susret sa drugim pevačima, da mogu da razmene iskustva i u radu horova i u radu sa nekim drugim dirigentima i da vide kako neki drugi horovi pevaju. Na ovakvim nastupima se stvaraju pravi horski pevači“, dodaje Stanisavljević.
Koncert „Jubileji“ Negotinsko pevačko društvo, koje se godinu dana postojanja, svojom stvaralačkom energijom prosto i nametnuo kao nezaobilazan u kulturnom životu Negotina, organizovao je u saradnji sa Ministarstvom kulture, negotinskim Domom kulture „Stevan Mokranjac“ i Umetničkom školom „Stevan Mokranjac“.
„Imali smo ove godine i koncert u maju „Horska susretanja“, učestvovali smo i pobedili na Natpevavanju horova, „Jubileji“ su nam drugi program i što da ne, uvek treba gledati napred i planirati svoj neki put. Naš repertoar se bazira na horskom stvaralaštvu, pretežno volim da negujem stvaralaštvo Mokranjca, ipak smo mi hor koji dolazi iz Mokranjčevog grada. Zato je i „Kozar“ bio na kraju našeg nastupa. Gledao sam da u program uvrstim još jedan jubilej, zato što je kompozicija „Kozar“ nastala 1904. i ove godine je 120 godina od njenog nastanka, tako da mislim da je bilo fino zaokružiti program, a krenuti sa „Njest svjat“ iz „Opela“ zato što prosto obeležavamo 110 godina od Mokranjčeve smrti“, dodaje Perković.
Negotinsko pevačko društvo je izvelo i „Hvalite Gospoda“ Bortnjanskog i Vekijevu „So ben mi ch’ha bon tempo“, a za kraj su svi horovi učesnici programa, zajedno, pod upravom mr Zorana Stanisavljevića, izveli Mokranjčevo „Tebe poem“.